Hvilke lande har vi dobbeltbeskatningsaftaler med?
Danmark har etableret et netværk af dobbeltbeskatningsoverenskomster (DBOer) med en række lande globalt. Disse aftaler, som for eksempel den med Algeriet fra 2024 og Brasilien fra 1974, sikrer, at indkomst ikke beskattes dobbelt i både Danmark og det pågældende land. Formålet er at fremme international handel og investering ved at skabe klarhed omkring beskatningsregler.
Danmarks Netværk af Dobbeltbeskatningsaftaler: En Kompleks Geografi af Skattebeskyttelse
Danmark har, ligesom mange andre nationer, indgået et omfattende netværk af dobbeltbeskatningsaftaler (DBOer) for at forenkle international handel og investering. Disse aftaler er komplekse juridiske dokumenter, der specifikt fastlægger, hvordan indkomst og formue beskattes, når de involverer personer eller virksomheder med tilknytning til både Danmark og et andet land. Formålet er enkelt: at undgå dobbeltbeskatning og dermed skabe et mere forudsigeligt og attraktivt investeringsklima.
Det er dog umuligt at præsentere en udtømmende liste over alle lande, Danmark har DBOer med, i denne artikel. Listen opdateres løbende, da nye aftaler indgås og eksisterende revideres. Desuden varierer aftalernes specifikke indhold alt efter de enkelte landes skattesystemer og forhandlingsresultater. At oplyse en komplet liste ville kræve et omfattende juridisk opslagsværk, der hurtigt ville blive forældet.
I stedet for en komplet liste vil denne artikel fokusere på typen af lande, Danmark typisk indgår DBOer med, og de generelle principper, der ligger til grund for disse aftaler:
De geografiske mønstre: Danmark har DBOer med lande over hele verden, men man ser en klar koncentration i:
-
EU/EØS-lande: Størstedelen af Danmarks DBOer er indgået med lande inden for EU/EØS-området. Disse aftaler er ofte mere harmoniserede på grund af fælles retningslinjer og en stræben efter et ensartet indre marked.
-
Stærke økonomiske partnere: Aftaler indgås også med lande, der udgør vigtige handelspartnere for Danmark, uanset deres geografiske placering. Dette omfatter både store økonomier som USA og Kina, men også mindre lande med betydelig handel med Danmark.
-
Lande med dansk investering: Danmark indgår DBOer med lande, hvor danske virksomheder har betydelige investeringer, for at beskytte disse investeringer mod dobbeltbeskatning.
Principperne i en DBO: En typisk DBO fastlægger:
-
Boligstatsprincippet: Bestemmer hvilket land der har beskatningsretten til en given indkomst, ofte baseret på bopæl.
-
Kildestatsbeskatning: Bestemmer hvilket land der har beskatningsretten til bestemte indkomsttyper, f.eks. renter, dividende eller royalties, uafhængigt af bopæl.
-
Metode til at undgå dobbeltbeskatning: Beskriver hvordan dobbeltbeskatning undgås, enten via fradrag i den danske skat eller via en skattefradrag i det andet land.
-
Informationsudveksling: Fastlægger procedurer for udveksling af skatteoplysninger mellem de involverede lande for at bekæmpe skatteunddragelse.
For at finde specifik information om, hvorvidt Danmark har en DBO med et bestemt land, og aftalens indhold, anbefales det at kontakte Skattestyrelsen eller konsultere den officielle samling af DBOer, der typisk findes på Skattestyrelsens hjemmeside eller via eksterne juridiske databaser. Dette er nødvendigt, da denne information løbende opdateres og er for omfattende til at fremgå af en enkelt artikel.
#Aftaler#Dobbeltbeskatning#Skat LandeKommenter svaret:
Tak for dine kommentarer! Din feedback er meget vigtig, så vi kan forbedre vores svar i fremtiden.