Mikor nem évül el a követelés?

3 megtekintés
A követelés nem évül el, ha bírósági eljárás indult annak érvényesítésére, és az eljárás még folyamatban van. Ugyanígy, nem évül el a követelés, ha azt közjegyzői okiratba foglalták, vagy ha a jogosult menthető okból nem tudta érvényesíteni. Bizonyos esetekben, például szándékos károkozás esetén is hosszabb, vagy akár korlátlan elévülési idő lehet érvényben. Fontos, hogy a konkrét eset körülményei befolyásolják az elévülés kérdését.
Visszajelzés 0 kedvelések

Mely esetekben nem évül el a követelés?

Az elévülés a polgári jogban egy olyan jogintézmény, amely bizonyos idő elteltével megszünteti a követelés érvényesíthetőségét. Az általános elévülési idő 5 év, azonban vannak olyan esetek, amikor a követelés nem évül el, vagy esetleg hosszabb, akár korlátlan elévülési idő vonatkozik rá.

Megszakított elévülés

Ha a követeléssel kapcsolatban bírósági eljárás indul, az elévülés megszakad, és az eljárás befejezéséig nem folytatódik. Ez azt jelenti, hogy a követelés az eljárás befejezésétől számított újabb 5 évig érvényesíthető.

Közjegyzői okiratba foglalt követelés

Az elévülés nem érinti azokat a követeléseket, amelyek közjegyzői okiratba vannak foglalva. Ezek a követelések akár 15 évig is érvényesíthetők.

Menthető okból nem érvényesített követelés

Ha a jogosult menthető okból nem tudta érvényesíteni a követelését, az elévülés nem kezdődik meg. Menthető ok lehet például az, ha a jogosult külföldön tartózkodott, vagy súlyos betegség akadályozta őt.

Szándékos károkozás

Szándékos károkozás esetén a követelés elévülési ideje 5 évnél hosszabb lehet, akár 20 év is. Ez azért van így, mert a károkozás szándékossága súlyosabb jogsértésnek minősül.

Korlátlan elévülési idő

Bizonyos esetekben a követelés elévülési ideje korlátlan. Ez vonatkozik például a következőkre:

  • Bűncselekményekből származó követelések
  • Gyermektartási díjak
  • Haszonélvezeti jogok

Az elévülés kiszámítása

Az elévülés általában az igényérvényesítésre nyitva álló idő leteltével kezdődik. Egyes esetekben azonban az elévülési idő attól a naptól számít, amikor a jogosult tudomást szerzett vagy szerzett volna a követelésről.

Fontos tudnivalók

Az elévülés kérdése összetett, és a részletek a konkrét eset körülményeitől függően változhatnak. Ezért fontos, hogy jogi szakemberrel konzultáljon, ha nem biztos abban, hogy a követelése már elévült-e.