Ki intézi a táppénzt?

4 megtekintés

A táppénz igénylésekor a háziorvos által kiállított igazolást a munkáltatónak kell átadni. Amennyiben a munkáltató rendelkezik társadalombiztosítási kifizetőhellyel, akkor a táppénz folyósítása a cég feladata. Abban az esetben viszont, ha a munkáltató nem rendelkezik ilyen jogosultsággal, a táppénz iránti kérelmet a kormányhivatal dolgozza fel és utalja az összeget a jogosult számára.

A fenti válasz nem tartalmazza a kérdést, illetve az eredeti válasz konkrét mondatait sem, hanem újra fogalmazva, más szavakkal adja meg a lényeget.

Visszajelzés 0 kedvelések

Betegszabadság és táppénz útvesztői: Kihez forduljunk a pénzünkért?

Amikor betegség miatt kényszerpihenőre szorulunk, érthető, hogy nem csak a gyógyulás a legfontosabb, hanem az is, hogy a kieső jövedelmünket valahogy pótoljuk. A táppénz ebben segít, de sokakban felmerül a kérdés: vajon kihez kell fordulni, hogy megkapjuk a jogos járandóságot?

A történet a háziorvosnál kezdődik. Ő az, aki igazolja a keresőképtelenséget, azaz azt, hogy a betegségünk miatt nem tudjuk ellátni a munkánkat. Ezt a papírt, ami a táppénz igénylésének alapja, a lehető leghamarabb át kell adnunk a munkáltatónknak.

Innentől a dolog bonyolódik, ugyanis a táppénz folyósítása kétféleképpen történhet, attól függően, hogy a cégünk rendelkezik-e társadalombiztosítási (TB) kifizetőhellyel.

Ha a munkáltatónk rendelkezik TB kifizetőhellyel:

Ebben az esetben szerencsénk van, mert a cégünk intézi a táppénzzel kapcsolatos ügyintézést. Ők dolgozzák fel a kérelmünket, számolják ki a táppénz összegét, és ők is utalják ki nekünk a pénzt. Tehát a munkáltatónk a közvetlen kapcsolattartónk ebben az esetben.

Ha a munkáltatónk nem rendelkezik TB kifizetőhellyel:

Itt kicsit bonyolultabb a helyzet. Bár a háziorvosi igazolást továbbra is a munkáltatónknak adjuk le, a táppénz iránti kérelmet nem ők dolgozzák fel. Ebben az esetben a dokumentáció a kormányhivatalhoz kerül. Ők vizsgálják meg a kérelmünket, és ha mindent rendben találnak, ők utalják ki a táppénzt a bankszámlánkra. Tehát ebben az esetben a kormányhivatal a táppénz kifizetéséért felelős szerv.

Összefoglalva:

  • A háziorvos állítja ki a keresőképtelenséget igazoló dokumentumot.
  • Ezt a dokumentumot a munkáltatónak kell leadni.
  • Ha a munkáltató rendelkezik TB kifizetőhellyel, akkor ők intézik a táppénzt.
  • Ha a munkáltató nem rendelkezik TB kifizetőhellyel, akkor a kormányhivatal intézi a táppénzt.

Érdemes tehát tisztázni a munkáltatónknál, hogy rendelkeznek-e TB kifizetőhellyel, így pontosan tudhatjuk, kihez kell fordulnunk a táppénzzel kapcsolatos kérdéseinkkel. A pontos információk birtokában gördülékenyebben intézhetjük az ügyet, és hamarabb juthatunk hozzá a jogos járandóságunkhoz.