Melyik állatnak van kék tojása?

10 megtekintés

A kék tojás nem ritkaság a természetben: a vörösbegy és a feketerigó mellett az araucana tyúkfajta is ilyen színű tojásokat rak. Érdekesség, hogy egyes házi csirkéknél egy ártalmatlan vírus idézheti elő a kék tojáshéjat.

Visszajelzés 0 kedvelések

A kék tojás: egy ritka szín, vagy mindennapos jelenség?

A kék tojás nem ritkaság a természetben, azonban nem minden kék tojást tojó állat egyformán ismert. A legtöbb ember talán a vörösbegy és a feketerigó kék tojásait ismeri, de a kékes-zöldes árnyalatú tojások a természetben gyakrabban fordulnak elő, mint gondolnánk. Sokkal kevésbé ismert, hogy a Dél-Amerikából származó araucana tyúkfajta is kék tojásokat rak. Ez a fajta, a hagyományos baromfiházi tyúkokkal ellentétben, genetikai adottságának köszönhetően rakja a kék tojásokat, ami azt mutatja, hogy a kék tojáshéj létrejöttét nem feltétlenül egy vírus okozza.

Az internetre felkerült információkból gyakran kiderül, hogy egyes esetekben házi csirkéknél ártalmatlan vírusok hatására is előfordulhat kék tojáshéj. Ez a jelenség azonban nem általános, és a vírus nem egyenesen felelős a kék színért, inkább a tojáshéj képződésében bekövetkező változásokat okozhatja, ami véletlenszerűen kék színűvé teszi a tojást. Lényeges tehát megkülönböztetni a genetikailag kék tojást tojó fajtákat a vírus által kiváltott változásokkal összefüggő esetektől.

Összefoglalva, a kék tojás megjelenésének több oka lehet. A vörösbegy, a feketerigó, és az araucana tyúk esetében a kék tojás a fajtára jellemző tulajdonság. A házi csirkéknél azonban a kék tojás nem örökletes, és nem is közvetlenül a vírus okozza, hanem a tojáshéj képződési folyamataiban bekövetkező változások. A természetben a kék tojások egy különleges, és gyakran nem teljesen ismert módját mutatják a biodiverzitásnak.