Mikortól cukorbeteg valaki?

8 megtekintés

A cukorbetegség diagnózis felállításához az éhgyomri vércukorszintet kell vizsgálni. 7 mmol/l vagy annál magasabb érték egyértelműen jelzi a betegséget, bár a megerősítés érdekében általában ismételt mérést végeznek. Az étkezést követő magas vércukorszint (8,0 mmol/l felett) szintén riasztó jel, de önmagában nem elegendő a diagnózishoz. A végleges diagnózishoz több mérés és esetlegesen további vizsgálatok szükségesek.

Visszajelzés 0 kedvelések

Mikor beszélhetünk cukorbetegségről? A diagnózis útja

A cukorbetegség egy krónikus betegség, amelyben a szervezet nem képes megfelelően szabályozni a vércukorszintjét. De mikor lehetünk biztosak benne, hogy valaki cukorbeteg?

A diagnózis felállítása nem egyszerű, több tényezőt is figyelembe kell venni. A legfontosabb a vércukorszint mérése, de nem elegendő egyetlen mérés. A diagnózishoz általában több, különböző időpontokban végzett mérésre van szükség.

A következő értékek jelzik a cukorbetegséget:

  • Éhgyomri vércukorszint: 7 mmol/l vagy annál magasabb érték. Ez azt jelenti, hogy reggel, étkezés előtt a vércukorszint már megemelkedett.
  • Étkezést követő vércukorszint: 8,0 mmol/l felett 2 órával étkezés után. Ez azt jelenti, hogy az étkezés után a vércukorszint nem csökkent megfelelően.

Fontos tudni, hogy egyetlen magas vércukorszint mérés nem elég a cukorbetegség diagnózisához. A megerősítés érdekében az orvos általában több mérés elvégzését kéri.

A diagnózis felállításához szükséges lehet további vizsgálatok is, például:

  • HbA1c mérés: Ez a vérvizsgálat a vércukorszint átlagát mutatja az elmúlt 2-3 hónapban. Segít megállapítani, hogy a cukorbetegség jól kontrollált-e.
  • Szőlőcukor terheléses teszt: Ez a teszt a szervezet glükóz feldolgozási képességét méri.

A cukorbetegség diagnózisát mindig orvos állítja fel, a megfelelő vizsgálatok és a kapott eredmények alapján. Ha gyanú merül fel a cukorbetegségre, mindenképpen fordulj orvoshoz, aki meghatározhatja a további lépéseket.