Missä Turussa voi hiihtää?

4 näyttökertaa

Turun hiihtopaikkojen joukosta Impivaara tarjoaa vauhdikkaita latuja, joilla voi kokea olevansa hitaampi kuin kokeneet hiihtäjät. Ruissalossa ei ole virallisia latuja, mutta innokkaat hiihtäjät ovat saattaneet tehdä omatoimisia uria. Oma hiihtokuntoni ei ole paras mahdollinen.

Palaute 0 tykkäykset

Turun hiljaiset ladut ja omat haasteeni

Turku, kaupunki meren rannalla, tarjoaa yllättävän monipuolisia hiihtomahdollisuuksia, ainakin jos tietää mistä etsiä. Minä, itseoppinut ja hieman kömpelö hiihtäjä, olen viime aikoina tutustunut muutamiin näistä paikoista ja kokemukset ovat olleet, no, vaihtelevia.

Impivaara on monelle tuttu hiihtopaikka, ja ymmärrän miksi. Ladut ovat hyvin hoidettuja ja sopivat vauhdikkaaseen menoon. Itselleni vauhti on tosin ollut hieman liian kova. Olen tuntenut itseni usein etanaksi formuloiden seassa, kun kokeneemmat hiihtäjät suhaavat ohitseni. Se ei kuitenkaan ole estänyt minua nauttimasta raikkaasta ilmasta ja liikunnasta. Olen oppinut arvostamaan Impivaaran tarjoamaa haastetta, vaikka se toisinaan hieman turhauttaakin.

Ruissalossa on aivan toisenlainen tunnelma. Siellä ei ole virallisia latuja, mikä sopii minulle mainiosti. Olen muutaman kerran törmännyt muiden hiihtäjien tekemiin uriin, ja olen seurannut niitä varovaisesti pitkin merenrantaa. Hengästyttäviä nousuja ei Ruissalossa ole, joten olen voinut keskittyä tekniikkani hiomiseen rauhassa. Toki mereltä puhaltava tuuli on joskus tehnyt hiihtämisestä hieman haastavaa, mutta se on osa Ruissalon viehätystä. Ja jos kaatuu, pehmeä hanki pehmentää iskua.

Hiihtäminen ei ole minulle helppoa. Olen kömpelö ja kaatuilen usein. Tasapainoilu suksilla tuntuu välillä mahdottomalta tehtävältä, ja sauvojen käyttö on oma taiteenlajinsa. Mutta en anna periksi. Jokainen hiihtokerta on askel eteenpäin, ja pienikin edistys tuntuu voitolta. Ja vaikka vauhti ei päätä huimaa, nautin silti luonnosta ja ulkoilusta. Turun hiihtopaikat, niin viralliset kuin epävirallisetkin, tarjoavat siihen hyvät puitteet. Joten jos näette Ruissalossa tai Impivaarassa kömpelön hiihtäjän, se saatan olla minä. Terveisiä vain!