Co dělat, když mi ukradnou občanku?

10 zobrazení

Okamžitě nahlaste krádež občanského průkazu na policii. Do patnácti dnů poté si vyřiďte nový občanský průkaz na příslušném úřadě, k čemuž budete potřebovat jiný doklad totožnosti (např. pas, řidičský průkaz). Za vydání nového průkazu zaplatíte správní poplatek 200 Kč.

Návrh 0 líbí se

Ukradli vám občanku? Neztrácejte čas a chlaďte hlavu!

Ztráta nebo krádež občanského průkazu je nepříjemná situace, která nás může zaskočit kdykoli. Nejenže přijdeme o důležitý doklad totožnosti, ale také se otevírá možnost zneužití našich osobních údajů. Panika ale nic nevyřeší. Důležité je jednat rychle a systematicky. Zde je návod, co dělat, když vám ukradnou občanku:

1. Okamžitá reakce: Nahlaste krádež na policii.

Toto je nejdůležitější krok. Bez ohlášení krádeže na policii se vystavujete riziku, že zneužití vaší ukradené občanky nebude zaznamenáno a vy budete nést případné následky. Nahlásit krádež můžete osobně na nejbližším policejním oddělení, telefonicky na lince 158, nebo online prostřednictvím webových formulářů dostupných na stránkách policie ČR. Získejte si číslo přijetí oznámení – budete ho potřebovat později. Při nahlášení popište okolnosti krádeže co nejpodrobněji.

2. Zablokujte své účty a karty.

Krádež občanského průkazu by měla být signálem k okamžitému zablokování vašich bankovních účtů, platebních karet a případných dalších online služeb, kde je občanský průkaz požadován pro ověření totožnosti. Čím dříve to uděláte, tím menší je riziko zneužití. Kontaktujte své banky a poskytovatele služeb telefonicky nebo online.

3. Vyřízení nového občanského průkazu.

Nejpozději do patnácti dnů od nahlášení krádeže si vyřiďte na příslušném úřadě nový občanský průkaz. K tomuto úkonu budete potřebovat jiný platný doklad totožnosti, například pas, řidičský průkaz, nebo cestovní průkaz. Pokud žádný takový doklad nemáte, obraťte se na příslušný úřad, který vám poradí s dalším postupem. Za vydání nového občanského průkazu budete muset uhradit správní poplatek ve výši 200 Kč.

4. Informujte se o dalších krocích.

V závislosti na situaci a vašich individuálních potřebách se může stát nutným kontaktovat další instituce, například pojišťovnu, pokud máte sjednané pojištění proti krádeži, nebo poskytovatele zdravotní péče.

Prevence je lepší než léčba:

Aby se vám v budoucnu podobná situace vyhnula, dbejte na opatrné uložení občanského průkazu a nenechejte ho bez dozoru. Zvažte uložení občanky do zabezpečeného pouzdra nebo peněženky.

Závěrem: Krádež občanského průkazu je nepříjemná, ale s rychlým a organizovaným postupem lze minimalizovat její dopad. Nečekejte, jednejte okamžitě a postupujte podle výše uvedených kroků. Pamatujte, že prevence je vždy nejlepším řešením.