Jak zrušit platbu z účtu?

10 zobrazení

Banky nemůžou stornovat platby. Mohou ale nahradit škodu, pokud se dopustí chyby. Banky pouze zprostředkovávají platby, podobně jako poštovní služba. I tak vám mohou pomoci s řešením problému.

Návrh 0 líbí se

Zrušení platby z účtu: Co dělat, když je něco špatně?

Všichni se někdy ocitneme v situaci, kdy potřebujeme platbu zrušit. Ať už se jedná o omylem provedenou platbu, chybný účet nebo změnu v plánu, můžeme si klást otázku: Jak se to dá udělat?

Zrušit platbu přímo? To bohužel nejde. Banky fungují jako zprostředkovatelé plateb, podobně jako poštovní služba. Neovládají transakce a nemohou je zastavit. Pokud platba odešla, putuje k příjemci bez ohledu na to, zda s ní budete následně spokojeni.

Co když se ale stane chyba? Pokud se chyba stala na straně banky (například odeslání platby na nesprávný účet) můžete se obrátit na svou banku. V takovém případě se snaží banky problém řešit a nahradit škodu, která vám vznikla. Vždy je nutné se jim co nejdříve ozvat a poskytnout jim všechny potřebné informace.

I když platba z účtu nelze přímo zrušit, banky vám mohou pomoct s řešením problému. Existuje několik možností:

  • Kontaktujte příjemce platby. Pokud máte možnost, zkuste s příjemcem platby komunikovat a domluvit se na vrácení platby.
  • Založte si spor u banky. Pokud se jedná o nesprávně odeslanou platbu nebo platbu za neposkytnuté zboží či služby, můžete se obrátit na banku a zkusit si s ní vyjednat řešení.
  • Kontaktujte příslušný orgán. V závažných případech (například podvod) se obraťte na policii nebo na Českou národní banku.

Pamatujte: Čím dříve se s problémem obrátite na banku, tím větší šanci budete mít na jeho vyřešení.

Tipy na závěr:

  • Vždy si důkladně ověřte údaje o platbě před jejím odesláním.
  • Pokud si nejste jisti, jak postupovat, kontaktujte banku a zeptejte se.
  • Uchovejte si všechny důkazy o platbě a komunikaci s bankou.

S trochou štěstí a včasným zásahem se i v případě problematické platby budete moci cítit zase v klidu.