V jaké Zemi je největší zima?

7 zobrazení

Antarktida, konkrétně ruská stanice Vostok, drží rekord v nejnižší naměřené teplotě na Zemi. V nadmořské výšce 3488 metrů se v roce 1983 rtuť teploměru propadla na -89,2 °C. Extrémní mrazy a drsné podmínky dělají ze stanice Vostok jedno z nejchladnějších míst planety.

Návrh 0 líbí se

Kde je největší zima na světě? Za hranicemi běžné zkušenosti.

Otázka, kde panuje největší zima na světě, se zdá na první pohled jednoduchá. Avšak odpověď přesahuje rámec běžné lidské zkušenosti a otevírá dveře do světa extrémních podmínek, kde se rtuť teploměrů propadá do závratných hlubin pod nulou. Zatímco v povědomí se může objevit Sibiř či Aljaška, skutečným králem mrazu je kontinent, jenž se pyšní titulem nejchladnějšího místa na Zemi: Antarktida.

Nejde však o nějaké obecné prohlášení o celém kontinentu. Antarktida je rozlehlá a její klima je velmi variabilní. Nejnižší naměřená teplota na Zemi byla zaznamenána na konkrétním místě: na ruské výzkumné stanici Vostok. Tato stanice, situovaná v nadmořské výšce 3488 metrů nad mořem, uprostřed rozsáhlé antarktické plošiny, se stala svědkem neskutečného chladu.

Byl to 21. červenec 1983, kdy se historie zapsala do teploměru stanice Vostok. Rtuť klesla na neuvěřitelných -89,2 °C. Tato hodnota představuje absolutní minimum teploty zaznamenané na povrchu Země. Představte si takový mráz – vzduch je tak studený, že dýchání se stává namáhavou a nebezpečnou záležitostí. Kovy křehnou, kapaliny ztuhnou a samotná existence v těchto podmínkách je limitována nejmodernější technologií a vynikající přípravou.

Extrémní podmínky na stanici Vostok nejsou pouze otázkou nízké teploty. Kombinace mrazu, nízkého tlaku vzduchu, extrémně suchého vzduchu a permanentní tmy v zimních měsících vytvářejí jedinečné a nesmírně drsné prostředí. Žádný jiný kout planety se nemůže s těmito extrémy srovnávat. Stanice Vostok tak symbolizuje hranice lidské odolnosti a schopnosti prozkoumat i ty nejnepřístupnější a nejnáročnější prostředí na Zemi. Jejich příběh a naměřená teplota -89,2 °C – jsou mementem o síle a neúprosnosti přírody a zároveň důkazem lidské touhy po poznání i v těch nejextrémnějších podmínkách.