Jak se budí princezny místo natáčení?

10 zobrazení
Film Jak se budí princezny se natáčel převážně na zámku Pernštejn na Moravě. Další lokace zahrnovaly Telč, statek Doubravník a okolí Bystřice nad Pernštejnem. Interiéry královského paláce vznikly v ateliérech na Barrandově.
Návrh 0 líbí se

Pohádkové kulisy versus realita: Jak se doopravdy budí princezny (a štáby) na Pernštejně a jinde

Film Jak se budí princezny okouzlil diváky magickým příběhem, romantickými kulisami a působivými kostýmy. Zatímco na plátně se princezny probouzí v nádherných komnatách královského paláce, realita natáčení byla o poznání prozaičtější. Místo kouzelných zvuků harfy se štáb budil zvukem budíků a místo vznešených rób se herci nejprve oblékali do teplých bund a mikin, zvláště během natáčení exteriérů na hradě Pernštejn, které probíhalo převážně na podzim.

Dominantou filmu se stal právě majestátní hrad Pernštejn, tyčící se na skalním ostrohu nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Jeho goticko-renesanční architektura poskytla ideální kulisu pro ztvárnění pohádkového království. Natáčení na tak historicky cenné lokalitě však přináší řadu specifických výzev. Štáb musel dbát na ochranu památky, což znamenalo omezení v používání techniky a pohybu po hradu. Například pro osvětlení scén nemohly být použity klasické reflektory, které by mohly poškodit starobylé zdi. Místo nich se využívalo šetrnější LED osvětlení.

Denní režim natáčení na Pernštejně byl přísně daný, a to i s ohledem na omezenou otevírací dobu hradu pro veřejnost. Herci a štáb se museli na hrad dostavit brzy ráno, ještě před příjezdem prvních turistů. Make-up, kostýmy a přípravy na natáčení probíhaly v provizorních šatnách zřízených v prostorách hradu. Po skončení natáčení se vše muselo uklidit a vrátit do původního stavu, aby hrad mohl být opět zpřístupněn návštěvníkům.

Kromě Pernštejna se natáčelo i na dalších malebných místech Vysočiny. Zámecké interiéry a zahrady v Telči posloužily k natáčení scén v zahradách královského paláce. Statek Doubravník se zase proměnil v malebnou vesničku. Okolí Bystřice nad Pernštejnem poskytlo krásné přírodní scenérie pro záběry lesů a luk.

Interiéry královského paláce, které se na Pernštejně natáčet nedaly, vznikly v ateliérech na Barrandově. Zde se štáb mohl plně soustředit na detailní práci s dekoracemi, osvětlením a kostýmy. Atmosféra natáčení v ateliéru se však od natáčení v autentických historických prostorách značně lišila. Zatímco na Pernštejně se herci mohli ponořit do atmosféry minulosti, v ateliéru se museli více spoléhat na svou fantazii.

Ačkoliv film Jak se budí princezny diváky přenesl do pohádkového světa, realita natáčení byla plná praktických problémů a logistických výzev. Od časných ranních vstávání na Pernštejně až po precizní práci v barrandovských ateliérech, celý štáb vynaložil obrovské úsilí, aby se pohádkový příběh mohl zhmotnit na filmovém plátně. A i když se princezny v reálném světě nebudí za zvuků harfy, právě díky této tvrdé práci se můžeme i my, diváci, alespoň na chvíli ponořit do kouzelného světa fantazie.