Co musí být hotové pro kolaudaci?
Pro kolaudaci je nutné doložit úplné dokončení stavby, včetně střechy s bleskosvodem, schodiště, podlah, omítnutých stěn, komínů, oken, dveří, přípojek sítí a vybavené koupelny.
Co vše musí být hotovo pro kolaudaci? Sen o vlastním bydlení se blíží ke konci, ale než si konečně odemknete dveře svého nového domova, čeká vás poslední krok – kolaudace. Aby vše proběhlo hladce a bez zbytečných komplikací, je důležité mít stavbu řádně dokončenou a připravenou k prohlídce kolaudačním komisí. Co to přesně obnáší?
Základní pravidlo zní: stavba musí být úplně dokončena a způsobilá k užívání. Nestačí tedy jen holé zdi a střecha nad hlavou. Kolaudační komise bude kontrolovat, zda vše odpovídá projektové dokumentaci a stavebnímu povolení, a zda je stavba bezpečná a splňuje všechny technické normy.
Pojďme se podívat na konkrétní oblasti, na které se komise zaměří:
Exteriér:
- Střecha: Musí být kompletně dokončená včetně krytiny, okapů, svodů a hromosvodu. Důležitá je i revizní zpráva k hromosvodu.
- Fasáda: Zateplení, omítka a případný nátěr musí být hotové.
- Okna a dveře: Všechny otvory musí být osazeny okny a dveřmi, včetně venkovních parapetů a klik.
- Přípojky: Funkční přípojky inženýrských sítí (voda, kanalizace, elektřina, plyn) jsou nezbytné. K nim se vztahují i revizní zprávy.
- Terénní úpravy: Pozemek by měl být upraven tak, aby nehrozilo nebezpečí úrazu, například propadnutí. Příjezdová cesta musí být zpevněná a sjízdná.
Interiér:
- Schodiště: Musí být kompletně dokončené a bezpečné.
- Podlahy: Ve všech místnostech musí být položená finální podlahová krytina.
- Stěny a stropy: Stěny a stropy musí být omítnuté a případně vymalované.
- Koupelna a WC: Koupelna a WC musí být kompletně zařízené a funkční, včetně sanity, obkladů a dlažby. Zde je také důležitá revize elektroinstalace.
- Kuchyň: Ačkoliv se ne vždy vyžaduje plně vybavená kuchyňská linka, musí být alespoň příprava pro její instalaci, včetně přívodů vody, odpadu a elektřiny.
- Topení: Funkční topný systém je nezbytností. Nezapomeňte na revizní zprávu.
- Komín: Pokud má dům komín, musí být vyvložkovaný a s revizní zprávou.
- Větrání: Musí být zajištěno dostatečné větrání všech místností.
Dokumentace:
Nezapomeňte si připravit veškerou potřebnou dokumentaci, včetně projektové dokumentace, stavebního povolení, revizních zpráv a prohlášení o shodě použitých materiálů.
Kolaudace může být stresující proces, ale s dobrou přípravou se nemusíte ničeho obávat. Důkladně si zkontrolujte všechny výše uvedené body a v případě nejasností se poraďte se svým stavebním dozorem. Pamatujte, že pečlivá příprava je klíčem k úspěšné kolaudaci a k brzkému nastěhování do vašeho nového domova.
#Doklady#Hotové#KolaudaceNávrh odpovědi:
Děkujeme, že jste přispěli! Vaše zpětná vazba je velmi důležitá pro zlepšení odpovědí v budoucnosti.