Kdy musím zastavit na přechodu?
Pokud se v blízkosti (do 50 metrů) nachází přechod pro chodce, nadchod či podchod, musíte ho použít. U semaforem řízených přechodů vždy počkejte na zelenou. I když máte zelenou, ujistěte se, že vozidla zastavila, než vstoupíte do vozovky. Bezpečnost je na prvním místě!
Kdy se chodec musí zastavit před přechodem? Není to tak jednoduché, jak se zdá.
Přechody pro chodce jsou vnímány jako symbol bezpečí, místo, kde má chodec právo vstoupit na vozovku. Málokdo ale tuší, že i zde platí řada pravidel, která je nutné znát pro vlastní bezpečnost a předejití nepříjemnostem. Často se zaměřujeme na povinnosti řidičů, ale i chodec má svou zodpovědnost, a někdy dokonce povinnost zastavit.
Základní pravidlo: V blízkosti je přechod, použij ho!
Zákon je v tomto ohledu jasný. Pokud se v okruhu 50 metrů nachází přechod pro chodce, nadchod nebo podchod, musíte ho použít. Obcházení je nejen protiprávní, ale především nebezpečné. Řidiči neočekávají chodce mimo vyznačená místa a hrozí tak kolize. To je základ, který by měl znát každý. Ale co dál?
Semafor říká jasně: Čekej na zelenou, ale ne bezmyšlenkovitě.
U přechodů řízených semafory je situace na první pohled jednoduchá: počkejte na zelenou. Jenže i tady číhá úskalí. Zelená neznamená automaticky “volná cesta”. Vždy se ujistěte, že vozidla skutečně zastavila, než vstoupíte do vozovky! I když máte dle semaforu přednost, stále platí, že vaše zdraví je víc než vaše právo na přednost. Řidič mohl být nepozorný, mohlo mu selhat auto, nebo se mohl dopustit jiné chyby. Vaše bdělost a opatrnost vám může zachránit život.
Kdy se chodec MUSÍ zastavit, i když má “zelenou” (nebo tam semafor není)?
Tohle je klíčová část, kterou mnozí přehlížejí. I když máte zelenou na semaforu, nebo přecházíte po přechodu bez semaforu, musíte se zastavit v následujících situacích:
- Vidíte blížící se vozidlo, které evidentně nestihne zastavit. I když by mělo, realita může být jiná. Zastavte a nechte ho projet.
- Na přechodu je překážka. Auta zastavila, ale na přechodu stojí vozidlo, které vám brání v průchodu? Zastavte a počkejte, než se uvolní cesta.
- Při přecházení s kočárkem nebo s osobou se sníženou pohyblivostí. V takovém případě je obzvláště důležité zastavit se na kraji přechodu a zkontrolovat situaci.
- Je zhoršená viditelnost (mlha, déšť, sníh). Řidiči vás hůře vidí a mají prodlouženou brzdnou dráhu. Zastavte se, zkontrolujte situaci a přejděte opatrně.
- Jste si nejistí. Pokud máte byť jen drobnou pochybnost o bezpečnosti přechodu, zastavte se a počkejte, dokud si nebudete jistí, že můžete bezpečně přejít.
Proč je to tak důležité?
Zastavení před vstupem na přechod, i když máte “zelenou”, není známkou zbabělosti, ale rozumného uvažování a zodpovědnosti. Je to aktivní přístup k vlastní bezpečnosti. Pamatujte, že i když máte právo na přednost, realita silničního provozu je často nevyzpytatelná. Nikdy nespoléhejte jen na pravidla a vždy se spoléhejte na svůj úsudek a opatrnost.
Bezpečnost je vždy na prvním místě. Nikdy na to nezapomeňte.
#Chodci Na Přechodu#Přechod Pro Chodce#Zastavení Na PřechoduNávrh odpovědi:
Děkujeme, že jste přispěli! Vaše zpětná vazba je velmi důležitá pro zlepšení odpovědí v budoucnosti.