Jak se odpovídá na otázku how are you??

4 zobrazení

Otázka Jak se máš? je často pouhou zdvořilostní frází. Nemusíte sdělovat obsáhlé informace o svém stavu. Nejběžnější odpovědi, jako Dobře, děkuji nebo Mám se fajn, jsou naprosto dostačující a umožňují plynulý přechod k dalšímu tématu konverzace.

Návrh 0 líbí se

Jak se elegantně vypořádat s otázkou “How are you?”

Otázka “How are you?” (Jak se máš?) je v anglicky mluvícím světě, ale i stále častěji i u nás, univerzálním pozdravem, jehož význam často přesahuje doslovný překlad. Zatímco v českém prostředí se ptáme “Jak se máš?” s očekáváním podrobnější odpovědi, v angličtině (a podobně i v mnoha dalších jazycích) se jedná spíše o zdvořilostní konvenci, než o upřímnou žádost o sdělení aktuálního psychického a fyzického stavu. Dlouhé a detailní odpovědi na tuto otázku jsou proto většinou nevhodné a mohou být dokonce i mírně nepříjemné pro druhou stranu.

Klíčem k elegantní odpovědi je stručnost a přátelský tón. Nemusíte se rozplétat o svých trápeních, úspěších ani plánech na víkend. Následující odpovědi jsou naprosto dostačující a umožňují plynulý přechod k dalšímu tématu konverzace:

  • “I’m doing well, thank you.” (Mám se dobře, děkuji.) Klasika, zdvořilá a univerzálně použitelná.
  • “I’m fine, thank you. How about you?” (Mám se fajn, děkuji. A co vy?) Kromě odpovědi zdvořile vracíte otázku, čímž ukazujete zájem o druhou osobu.
  • “I’m good, thanks.” (Mám se dobře, díky.) Neformálnější varianta, vhodná pro neformální kontexty a známé osoby.
  • “Pretty good, thanks!” (Docela dobře, díky!) Dodává odpovědi trochu osobnosti a optimismu.
  • “Can’t complain!” (Nemůžu si stěžovat!) Vtipná a optimistická odpověď, která naznačuje, že se máte dobře, aniž byste museli poskytovat další detaily.

Kdy se vyplatí být upřímnější?

Existují samozřejmě výjimky. Pokud se s danou osobou nacházíte v blízkém vztahu a konverzace má přátelský a důvěrný charakter, můžete být otevřenější. I tak ale není nutné sdělovat detailní informace o vašich problémech. Stačí stručné naznačení, například: “I’m a little tired, but otherwise okay.” (Jsem trochu unavený, ale jinak v pořádku.)

Závěrem: Na otázku “How are you?” odpovídejte stručně, zdvořile a s úsměvem. Nezapomínejte, že tato otázka je většinou jen zdvořilostní frází, a proto se zaměřte na udržení plynulého a příjemného průběhu konverzace.