Kde je větší zima, na severním pólu nebo na jižním pólu?

3 zobrazení

Ačkoliv během léta dopadá na jižní polokouli více slunečního záření, Antarktida je celkově chladnější než severní pól. Důvodem je, že severní pól obklopuje oceán, který lépe absorbuje teplo a vyrovnává teplotní výkyvy. Antarktida je naopak rozsáhlý kontinent, kde se teploty snadněji snižují.

Návrh 0 líbí se

Proč je Antarktida krutější než Arktida: Souboj pólů a chladu

Věčná otázka pro milovníky ledových království: kde vládne větší zima, na Severním pólu, či na Jižním? Odpověď možná překvapí. Ačkoli by se mohlo zdát, že obě oblasti jsou synonymem pro mrazivé teploty, Antarktida, tedy Jižní pól, je ve skutečnosti výrazně chladnější. Proč tomu tak je, ačkoliv během antarktického léta dopadá na jižní polokouli dokonce více slunečního záření než na Arktidu?

Klíčem k pochopení tohoto paradoxu je rozdílné geografické uspořádání obou pólů. Arktida, neboli Severní pól, se nachází uprostřed Severního ledového oceánu. Tato rozsáhlá vodní plocha funguje jako gigantický akumulátor tepla. V létě oceán absorbuje sluneční energii a v zimě ji postupně uvolňuje, čímž zmírňuje extrémní teplotní výkyvy. Voda má obecně vyšší tepelnou kapacitu než pevnina, takže se pomaleji zahřívá i ochlazuje.

Antarktida, naproti tomu, je mohutný kontinent, obklopený oceánem. Tento pevninský ledový štít, pokrytý silnou vrstvou ledu, se chová zcela odlišně než oceán. Pevnina se mnohem rychleji ochlazuje než voda, což vede k rapidnímu poklesu teplot. Navíc, bílá barva ledu odráží velké množství slunečního záření zpět do vesmíru, namísto toho, aby ho absorbovala a ohřívala tak povrch.

Další důležitý faktor představuje nadmořská výška. Antarktida je průměrně mnohem výše položená než Arktida. Větší nadmořská výška znamená řidší vzduch a nižší teploty. Kombinace pevninského charakteru a vysoké nadmořské výšky vytváří z Antarktidy ideální prostředí pro extrémní mrazy.

Zatímco v Arktidě se průměrné roční teploty pohybují kolem -18°C, na Antarktidě klesají k -57°C. A to už je pořádný rozdíl! Nejnižší naměřená teplota na Zemi byla zaznamenána právě na Antarktidě, a to neuvěřitelných -89,2°C.

Ať už je to díky oceánu, pevnině, nadmořské výšce, či albedu ledu, Antarktida si bezesporu zaslouží titul “královna mrazu” a ukazuje, že pouhé množství slunečního záření nestačí k tomu, aby vyhrála bitvu o nejchladnější místo na Zemi.