Co dělá covid v těle?

2 zobrazení

SARS-CoV-2 napadá plicní buňky, způsobuje jejich smrt a poškození, čímž je vyřazuje z funkce. Některé infikované buňky se slučují do velkých, nefunkčních útvarů zvaných syncytia. Tato poškození přetrvávají v plicích i po vyléčení z akutní fáze nemoci.

Návrh 0 líbí se

Co způsobuje COVID-19 v lidském těle

COVID-19 je onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2, který primárně napadá respirační systém. Virus se dostává do těla dýchacími cestami a napadá buňky v plicích.

Způsob napadení

SARS-CoV-2 se váže na receptory ACE2 na povrchu plicních buněk, které umožňují jeho vstup dovnitř. Jakmile je virus uvnitř buňky, replikuje se a vytváří nové virionové částice, které se uvolňují a mohou infikovat další buňky.

Poškození plic

Replikace viru v plicních buňkách vede k jejich smrti a poškození. Napadené buňky nemohou efektivně fungovat, což narušuje výměnu plynů v plicích. Dochází tak ke snížení kyslíku v krvi a zvýšení oxidu uhličitého.

Tvorba syncytií

Některé infikované buňky se spojují dohromady a vytvářejí velké, nefunkční útvary zvané syncytia. Tyto syncytia ještě více narušují výměnu plynů a mohou vést k rozsáhlejšímu poškození plic.

Přetrvávající poškození

Poškození plic způsobené COVID-19 může přetrvávat i po vyléčení z akutní fáze nemoci. Studie ukázaly, že někteří pacienti mají stále jizvy a záněty v plicích i několik měsíců po prodělání infekce. To může vést k trvalým plicním problémům, jako je snížená kapacita plic, dušnost a únava.

Závěr

SARS-CoV-2 způsobuje poškození plic napadáním a ničením plicních buněk, což vede k tvorbě syncytií a narušení výměny plynů. Toto poškození může přetrvávat i po zotavení z akutní fáze nemoci a může mít za následek trvalé plicní problémy.