Jak dlouho bolí svaly?

6 zobrazení

Bolest namožených svalů, tzv. opožděná svalová bolest (DOMS), se obvykle objevuje 12-24 hodin po aktivitě a trvá 2-7 dní. Největší intenzita bolesti nastává 24-72 hodin po cvičení.

Návrh 0 líbí se

Jak dlouho trvá ta otravná svalová bolest po cvičení?

Po náročném tréninku, ať už se jedná o první pokus o běh maratonu nebo intenzivní posilovací trénink, se často dostavuje nepříjemná bolest svalů. Nejedná se o bolest akutní, způsobenou přímým zraněním, ale o tzv. opožděnou svalovou bolest (DOMS – Delayed Onset Muscle Soreness). A právě její trvání je častou otázkou začínajících i zkušených sportovců.

Zjednodušeně řečeno, DOMS se většinou objevuje s jistým zpožděním. Nečekejte ji hned po skončení aktivity. První příznaky se obvykle objeví 12 až 24 hodin po námaze. To je důležité si uvědomit – pokud po cvičení necítíte nic, neznamená to automaticky, že jste si nezatížili svaly.

Intenzita bolesti postupně narůstá a nejvyššího bodu dosahuje obvykle mezi 24 a 72 hodinami po cvičení. Představte si to jako vlny – bolest se zintenzivňuje, dosáhne vrcholu a pak pomalu ustupuje. Tento vrchol intenzity je subjektivní a závisí na mnoha faktorech, jako je intenzita a typ cvičení, fyzická kondice jedince a jeho genetické predispozice.

Celková doba trvání DOMS se pohybuje v rozmezí 2 až 7 dnů. To ale opět závisí na výše zmíněných faktorech. Pokud jste začátečník a podstoupili jste velmi náročný trénink, je pravděpodobné, že bolest potrvá déle než u zkušeného sportovce, který se na podobnou zátěž připravoval postupně.

Co dělat, když vás svaly bolí?

Kromě trpělivosti, která je v tomto případě klíčová, existuje několik způsobů, jak si bolest zmírnit. Lehká pohybová aktivita (například procházka), protahování, teplé koupele a případně i protizánětlivé léky (po konzultaci s lékařem) mohou pomoci. Důležité je poslouchat své tělo a nepřetěžovat ho.

Závěr:

Bolest svalů po cvičení je normální reakcí těla na neobvyklou zátěž. Většinou odezní do týdne, ale pokud bolest přetrvává déle nebo je velmi intenzivní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Prevencí je postupný nárůst intenzity a objemu tréninku a důkladné zahřátí před cvičením i protažení po něm.