Co najpierw akt notarialny czy umowa kredytowa?
Zawarcie umowy przyrzeczonej, stanowiącej pełnoprawny akt notarialny z wszystkimi kluczowymi postanowieniami sprzedaży nieruchomości i finansowania, precyzuje kolejność czynności. W takiej sytuacji umowa kredytowa poprzedza akt notarialny ostatecznego przeniesienia własności.
- Czy po podpisaniu aktu notarialnego można wyprowadzić się z nieruchomości?
- Czy akt notarialny jest wiążący?
- Czy akt notarialny może zastąpić odpis z księgi wieczystej?
- Czy akt notarialny trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego?
- Czy można refinansować kredyt ze stałego na zmienne?
- Czy można spłacić kredyt hipoteczny gotówką?
Który dokument najpierw: Akt notarialny czy umowa kredytowa?
Przy zakupie nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego pojawia się pytanie, który dokument powinien zostać podpisany najpierw: akt notarialny czy umowa kredytowa. Kolejność tych czynności jest uzależniona od formy zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.
1. Umowa przyrzeczona
Najczęstszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli umowy przedwstępnej, w formie aktu notarialnego. Umowa ta zawiera wszystkie kluczowe postanowienia dotyczące sprzedaży nieruchomości, w tym cenę, termin przeniesienia własności oraz sposób finansowania. W takim przypadku kolejność czynności jest następująca:
- Zawarcie umowy przyrzeczonej w formie aktu notarialnego
- Zawarcie umowy kredytowej
- Podpisanie aktu notarialnego przeniesienia własności
Umowa przyrzeczona daje obu stronom pewność, że transakcja zostanie zrealizowana, a bankowi gwarancję, że kredytobiorcy będą mieli środki na zakup nieruchomości.
2. Umowa sprzedaży
Jeśli umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest bezpośrednio w formie aktu notarialnego, kolejność czynności jest inna:
- Zawarcie umowy kredytowej
- Podpisanie aktu notarialnego przeniesienia własności (w obecności banku)
- Przekazanie środków z kredytu na konto sprzedającego
W tym przypadku środki z kredytu muszą być dostępne przed podpisaniem aktu notarialnego, dlatego umowa kredytowa musi zostać zawarta wcześniej.
Podsumowanie
Kolejność podpisywania dokumentów zależy od formy zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. W przypadku umowy przyrzeczonej w formie aktu notarialnego najpierw podpisuje się umowę przyrzeczoną, następnie umowę kredytową, a na koniec akt notarialny przeniesienia własności. Jeśli umowa sprzedaży zawierana jest bezpośrednio w formie aktu notarialnego, najpierw podpisuje się umowę kredytową, a następnie akt notarialny.
#Akt Notarialny#Kredyt Hipoteczny#Umowa KredytowaPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.