Czy sklep musi przyjąć gotówkę?

4 wyświetlenia

Prawo polskie, w myśl ustawy o usługach płatniczych z 2021 roku, nakłada na przedsiębiorców obowiązek przyjmowania płatności gotówkowych. Oznacza to, że sklep nie może odmówić przyjęcia zapłaty gotówką, jeśli klient wyrazi takie życzenie. Klient ma prawo skorzystać z tradycyjnych form płatności, czyli banknotów i monet.

Sugestie 0 polubienia

Gotówka w sklepie – Twoje prawo do płacenia tradycyjnie

Czy zdarzyło Ci się stanąć przed kasą, mając w ręku gotówkę, a sprzedawca poinformował Cię, że sklep akceptuje tylko płatności kartą lub blikiem? Taka sytuacja jest niezgodna z prawem. W Polsce obowiązuje zasada swobodnego wyboru formy płatności, co oznacza, że masz prawo zapłacić gotówką praktycznie wszędzie.

Ustawa o usługach płatniczych z 2021 roku jasno określa obowiązek przedsiębiorców przyjmowania płatności w formie gotówki. Nie ma znaczenia, czy prowadzą mały sklepik osiedlowy, czy dużą sieciówkę – odmowa przyjęcia gotówki jest niedozwolona. Klient ma prawo wyboru i może zdecydować się na tradycyjną formę płatności, czyli banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski.

Oczywiście, sklepy mogą zachęcać do płatności bezgotówkowych, oferując promocje czy programy lojalnościowe. Mogą też informować o korzyściach płynących z takich rozwiązań, np. o szybkości i wygodzie. Nie mogą jednak zmuszać klienta do rezygnacji z gotówki, ani stawiać go w sytuacji, w której czuje się dyskryminowany z powodu chęci skorzystania z legalnego środka płatniczego.

Warto pamiętać o kilku wyjątkach. Obowiązek przyjęcia gotówki nie dotyczy transakcji dokonywanych na odległość, np. przez internet. Istnieją również pewne specyficzne sytuacje, w których przedsiębiorca może odmówić przyjęcia gotówki, np. ze względów bezpieczeństwa (np. bardzo duża kwota transakcji). Są to jednak wyjątki od reguły, a nie norma.

Co zrobić, gdy spotkasz się z odmową przyjęcia gotówki? Przede wszystkim warto poinformować sprzedawcę o obowiązujących przepisach. Jeśli to nie poskutkuje, można złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pamiętajmy, że prawo stoi po stronie konsumenta i mamy prawo do swobodnego wyboru formy płatności. Gotówka nadal jest legalnym środkiem płatniczym i nikt nie może nam narzucić innej formy rozliczenia.