Czy zawsze można zrobić zwrot?
Zwrot towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym nie jest zawsze możliwy. Zgodnie z polskim prawem, klientowi nie przysługuje prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny, a sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia zakupionego wcześniej produktu.
Czy zawsze można dokonać zwrotu?
W polskim prawie nie ma ogólnego prawa do zwrotu towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym bez podania przyczyny. Oznacza to, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia takiego towaru.
Kiedy można dokonać zwrotu?
Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Prawo do zwrotu przysługuje konsumentom w następujących sytuacjach:
- Towar niezgodny z umową – Jeśli kupiony towar ma wady lub nie odpowiada opisowi podanemu przez sprzedawcę, konsument może zwrócić go i żądać wymiany na nowy lub zwrotu pieniędzy.
- Wycofanie z umowy w ciągu 14 dni – Konsumenci mają prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (np. przez internet lub telefonicznie) w ciągu 14 dni od jej zawarcia. W takim przypadku nie muszą podawać przyczyny zwrotu.
Jak dokonać zwrotu?
Aby dokonać zwrotu towaru, należy:
- Złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy lub reklamacji – Należy to zrobić pisemnie lub ustnie u sprzedawcy.
- Dołączyć dowód zakupu – Paranem, fakturę lub inny dokument potwierdzający zakup towaru.
- Zwrócić towar w stanie nienaruszonym – O ile to możliwe, towar powinien być zwrócony w oryginalnym opakowaniu i z kompletną zawartością.
Wyjątki od prawa do zwrotu
Prawo do zwrotu nie przysługuje w przypadku:
- Towarów wykonanych na zamówienie lub według specyfikacji konsumenta
- Towarów ulegających szybkiemu zepsuciu lub posiadających krótki termin przydatności do spożycia
- Towarów sprzedawanych w zapieczętowanym opakowaniu, które nie nadaje się do zwrócenia ze względów zdrowotnych lub higienicznych, a opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu
- Nagrań dźwiękowych lub wizualnych, oprogramowania komputerowego dostarczonego w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu
- Gazet, periodyków i czasopism
- Usług świadczonych drogą elektroniczną, których wykonanie rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy
Prześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.