Jak sprawdzić czy mój PESEL jest zastrzeżony?

0 wyświetlenia

Aby zweryfikować, czy Twój PESEL został zastrzeżony, odwiedź mObywatel.gov.pl i zaloguj się. Następnie wybierz opcję sprawdzania historii weryfikacji PESEL. Ustal preferowany zakres dat, a system wygeneruje raport. Jeżeli chcesz zachować zapis, możesz również zamówić pełny dokument z historią weryfikacji Twojego numeru PESEL.

Sugestie 0 polubienia

Czy Twój PESEL krąży po sieci? Sprawdź historię jego weryfikacji!

W dobie cyfrowej tożsamości, Twój PESEL staje się kluczem do wielu usług i platform. Wiedza o tym, kto i kiedy weryfikował Twój numer, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Twoich danych. Chociaż nie istnieje centralny rejestr informujący wprost o “zastrzeżeniu” PESEL-u, możesz śledzić historię jego użycia i w ten sposób wykryć potencjalne nadużycia. Jak to zrobić? Skorzystaj z platformy mObywatel.

Aplikacja mObywatel oferuje funkcjonalność pozwalającą na wgląd w historię weryfikacji Twojego PESEL-u. Dzięki temu możesz monitorować, gdzie i kiedy Twój numer był wykorzystywany do potwierdzenia tożsamości. Regularne sprawdzanie tej historii pozwala na szybką reakcję w przypadku podejrzenia nieautoryzowanego użycia Twoich danych.

Krok po kroku, jak sprawdzić historię weryfikacji PESEL w mObywatel:

  1. Zaloguj się do aplikacji mObywatel. Upewnij się, że korzystasz z oficjalnej aplikacji, dostępnej w sklepach Google Play i App Store.
  2. Znajdź sekcję “Historia weryfikacji PESEL”. Nawigacja może się nieznacznie różnić w zależności od wersji aplikacji, jednak funkcjonalność ta jest wyraźnie oznaczona.
  3. Wybierz zakres dat. Możesz przeglądać historię z ostatnich dni, tygodni, a nawet miesięcy. Im precyzyjniej określisz interesujący Cię okres, tym łatwiej będzie Ci przeanalizować wyniki.
  4. Przejrzyj raport. System wyświetli listę instytucji, które weryfikowały Twój PESEL w wybranym okresie. Zwróć uwagę na daty i nazwy podmiotów. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, np. weryfikację przez instytucję, z którą nie miałeś kontaktu, warto to zgłosić.
  5. (Opcjonalnie) Pobierz pełny raport. Jeśli potrzebujesz zachować dokumentację, mObywatel umożliwia pobranie pełnego raportu z historią weryfikacji PESEL.

Co zrobić, jeśli zauważysz podejrzane weryfikacje?

Natychmiast skontaktuj się z instytucją, która rzekomo weryfikowała Twój PESEL. Jeśli nie rozpoznajesz podmiotu lub podejrzewasz oszustwo, zgłoś to na policję i do odpowiednich organów ochrony danych osobowych.

Pamiętaj, regularne monitorowanie historii weryfikacji PESEL to ważny element dbania o bezpieczeństwo Twojej tożsamości w sieci. Korzystając z mObywatel, masz proste i skuteczne narzędzie do kontroli nad swoimi danymi.