Po jakim czasie pożyczka ulega przedawnieniu?

5 wyświetlenia

Roszczenia banków i firm pożyczkowych, jako przedsiębiorców, podlegają trzyletniemu okresowi przedawnienia. Oznacza to, że jeśli bank lub firma pożyczkowa nie podejmą żadnych działań w celu wyegzekwowania należności w ciągu trzech lat od jej powstania, roszczenie to ulegnie przedawnieniu.

Sugestie 0 polubienia

Po jakim czasie pożyczka ulega przedawnieniu?

Przedawnienie jest instytucją prawną, która oznacza wygaśnięcie roszczenia wskutek upływu określonego czasu. W przypadku pożyczek, roszczenia banków i firm pożyczkowych, jako przedsiębiorców, podlegają trzyletniemu okresowi przedawnienia.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że jeśli bank lub firma pożyczkowa nie podejmą żadnych działań w celu wyegzekwowania należności w ciągu trzech lat od jej powstania, roszczenie to ulegnie przedawnieniu. Tym samym pożyczkobiorca nie będzie zobowiązany do zwrotu pożyczki.

Kiedy zaczyna się bieg przedawnienia?

Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności roszczenia, czyli od dnia, w którym pożyczka powinna zostać zwrócona zgodnie z umową.

Jak przerwać bieg przedawnienia?

Bank lub firma pożyczkowa mogą przerwać bieg przedawnienia, podejmując określone działania, takie jak:

  • Wezwanie do zapłaty
  • Złożenie wniosku do sądu o wydanie nakazu zapłaty
  • Przeprowadzenie egzekucji komorniczej

Każda z tych czynności przerywa bieg przedawnienia na okres 10 lat. Oznacza to, że po podjęciu takiej czynności, roszczenie ulegnie przedawnieniu dopiero po upływie 10 lat od dnia jej wykonania.

Warto jednak pamiętać, że przerwanie biegu przedawnienia nie oznacza, że pożyczka zostanie umorzona. Może ona ulec przedawnieniu dopiero po upływie 10 lat od dnia przerwania biegu przedawnienia.