Co można zrobić, żeby nie wpaść w wyższy próg składki zdrowotnej?

0 wyświetlenia

Aby uniknąć wyższego progu składki zdrowotnej w 2024 roku, przedsiębiorca może rozważyć przełożenie sprzedaży np. samochodu firmowego na styczeń 2025. Pozwoli to na uwzględnienie tej transakcji już w ramach nowych zasad naliczania składki obowiązujących od nowego roku.

Sugestie 0 polubienia

Jak uniknąć wyższego progu składki zdrowotnej w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną według nowych zasad. Próg dochodowy, od którego naliczany jest wyższy procent składki, wzrośnie z 85 528 zł do 140 880 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody zapłacą więcej na składkę zdrowotną.

Aby uniknąć wyższego progu składki zdrowotnej, przedsiębiorcy mogą rozważyć następujące działania:

  • Przełożenie sprzedaży samochodów firmowych: Transakcje sprzedaży samochodu firmowego dokonywane do końca grudnia 2023 roku będą wliczone do dochodów za 2023 rok. Przedsiębiorcy, którzy planują sprzedaż samochodu w przyszłości, mogą rozważyć przełożenie tej transakcji na styczeń 2025 roku. Pozwoli to na uwzględnienie transakcji w ramach nowych zasad naliczania składki obowiązujących od 2025 roku.
  • Odliczenia od dochodu: Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych odliczeń od dochodu, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne czy wpłaty na indywidualne konto emerytalne. Dzięki temu mogą obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu i uniknąć wyższego progu składki zdrowotnej.
  • Działalność nieewidencjonowana: Przedsiębiorcy prowadzący działalność nieewidencjonowaną (np. sprzedaż produktów własnej twórczości) mają możliwość opłacania składki zdrowotnej w wysokości 9% minimalnego wynagrodzenia. Jednakże od 2024 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrośnie, co przełoży się na wyższe składki zdrowotne dla tej grupy przedsiębiorców. Dlatego też osoby prowadzące działalność nieewidencjonowaną mogą rozważyć przejście na działalność ewidencjonowaną.

Należy pamiętać, że podane powyżej działania mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Przedsiębiorcy powinni skonsultować się z doradcą podatkowym lub prawnikiem, aby uzyskać szczegółowe informacje i ustalić, jakie działania są najkorzystniejsze w ich indywidualnych przypadkach.