Jak zrobić dobry farsz do uszek wigilijnych?

2 wyświetlenia

Pieczarki, suszone grzyby i cebulę kroimy drobno. Podsmażamy na maśle na małym ogniu, aż do zmięknięcia. Odstawiamy do przestygnięcia. Przemielone grzyby mieszamy z jajkami i bułką tartą. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Sugestie 0 polubienia

Sekret idealnego farszu do uszek: poza schematem

Tradycyjne uszka wigilijne to symbol świąt, a kluczem do ich sukcesu jest, bez wątpienia, farsz. Zamiast powielać znane przepisy, proponuję odrobinę innowacji, zachowując jednocześnie autentyczny smak. Unikniemy tu banalnych kombinacji kapusty i grzybów, skupiając się na intensywnym aromacie i unikalnej teksturze.

Naszym punktem wyjścia będą suszone grzyby, które nadadzą farszowi głębię smaku nieosiągalną dla świeżych. Zamiast jednak standardowego połączenia z kapustą, wykorzystamy ich aromat w tandemie z… dynia. Tak, dynia! Jej delikatna słodycz idealnie równoważy ziemistość grzybów, tworząc zaskakująco harmonijną kompozycję.

Przygotowanie:

  1. Suszone grzyby (np. borowiki, podgrzybki) moczymy w ciepłej wodzie przez minimum 2 godziny, aż zmiękną. Następnie odcedzamy, a wodę z moczenia (po przefiltrowaniu przez gazę) odkładamy – będzie nam potrzebna. Grzyby drobno siekamy.

  2. Dynie (np. hokkaido) obieramy, usuwamy pestki i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na maśle klarowanym, aż zmięknie, ale zachowa swój kształt.

  3. Na oddzielnej patelni szklimy drobno posiekaną szalotkę na maśle. Dodajemy posiekane grzyby i podsmażamy, aż odparuje nadmiar wody.

  4. Do miski przekładamy podsmażoną dynię, grzyby i szalotkę. Dodajemy 2-3 łyżki wody z moczenia grzybów (w zależności od konsystencji farszu – im więcej wody, tym bardziej wilgotny farsz).

  5. Wbijamy jajko, dodajemy bułkę tartą (najlepiej graham) i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową oraz szczyptą cukierka trzcinowego – to właśnie cukier podkreśli słodycz dyni i stworzy ciekawą grę smakową. Można dodać również posiekaną natkę pietruszki dla świeżości.

  6. Wszystko dokładnie mieszamy, pilnując, by farsz nie był zbyt mokry. W razie potrzeby dodajemy więcej bułki tartej.

  7. Gotowy farsz odstawiamy na minimum 30 minut, aby smaki się połączyły.

Ten farsz zaskoczy Was bogactwem smaku i aromatu. Kombinacja dyni i grzybów to gwarancja unikalnego, wyrafinowanego i niebanalnego smaku uszek, które na pewno zapadną w pamięć Waszym gościom. Smacznego!