Jaki marker na raka kości?

3 wyświetlenia

Podczas diagnostyki nowotworów kości, kluczową rolę odgrywa oznaczenie stężenia fosfatazy alkalicznej we krwi pacjenta, ponieważ podwyższony poziom tego enzymu często sygnalizuje obecność zmian nowotworowych. Uzupełniającym badaniem jest radiografia (RTG) obszaru, gdzie podejrzewa się raka, która umożliwia wizualizację struktur kostnych i identyfikację ewentualnych nieprawidłowości.

Sugestie 0 polubienia

Marker raka kości: fosfataza alkaliczna i radiografia

W diagnostyce raka kości istotnym badaniem jest oznaczenie we krwi pacjenta stężenia fosfatazy alkalicznej. Jest to enzym wytwarzany przez komórki nowotworowe, a jego podwyższony poziom może wskazywać na obecność zmian nowotworowych.

Uzupełnieniem badania na fosfatazę alkaliczną jest radiografia (RTG) podejrzanego obszaru. Dzięki niej można zobrazować struktury kostne i wykryć ewentualne nieprawidłowości, takie jak:

  • Zmiany w gęstości lub grubości kości
  • Obszary destrukcji lub nadmiernej budowy kości
  • Zmiany w kształcie lub położeniu kości

Interpretację wyników badań na fosfatazę alkaliczną i radiografii powinien przeprowadzić doświadczony lekarz. W przypadku podejrzenia raka kości, konieczne mogą być dodatkowe badania, takie jak biopsja.