Czy 7-gwiazdkowy hotel istnieje?

11 wyświetlenia

Choć powszechnie uważa się Burj Al Arab za 7-gwiazdkowy, to oficjalnie posiada on kategorię 5 gwiazdek deluxe. Miano siedmiogwiazdkowego jest raczej wyrazem zachwytu nad jego luksusem i przepychem, który przekracza standardy nawet najbardziej ekskluzywnych hoteli.

Sugestie 0 polubienia

Mit siedmiu gwiazdek: Skąd się wziął i dlaczego nie istnieje hotel z taką kategorią?

Burj Al Arab w Dubaju. Symbol przepychu, bogactwa i… nieistniejącej kategorii siedmiu gwiazdek. Choć potocznie, a nawet w niektórych mediach, hotel ten bywa określany mianem “siedmiogwiazdkowego”, to oficjalnie posiada on “zaledwie” pięć gwiazdek z dopiskiem “deluxe”. Skąd więc wzięło się to mityczne siódme światełko na hotelowym firmamencie?

Historia mitu sięga lat 90-tych, okresu budowy i otwarcia Burj Al Arab. Hotel, zaprojektowany na kształt żagla, miał być najbardziej luksusowym obiektem na świecie, wyznaczającym nowe standardy w branży hotelarskiej. Podczas jednej z konferencji prasowych, zachwycona przepychem dziennikarka brytyjska miała rzekomo użyć określenia “siedmiogwiazdkowy”, aby opisać swoje wrażenia. Fraza ta, chwytliwa i idealnie oddająca niezwykłość obiektu, szybko podchwycona przez media, obiegła świat i na stałe przylgnęła do Burj Al Arab.

Problem w tym, że oficjalnie nie istnieje kategoria siedmiu gwiazdek. Większość systemów klasyfikacji hoteli operuje skalą od jednej do pięciu gwiazdek, przy czym niektóre kraje stosują dodatkowe oznaczenia, takie jak “superior” czy “deluxe”, aby wyróżnić obiekty o szczególnie wysokim standardzie. Burj Al Arab, mimo że przekracza standardy pięciogwiazdkowych hoteli, sam siebie określa jako pięciogwiazdkowy deluxe.

Mit siedmiu gwiazdek, choć nieprawdziwy, świetnie spełnia swoją rolę marketingową. Utrwala wizerunek Burj Al Arab jako hotelu wyjątkowego, niemal legendarnego, przeznaczonego dla najbogatszych i najbardziej wymagających gości. Jest to przykład skutecznego, choć nieoficjalnego, pozycjonowania marki w oparciu o wykreowany medialnie symbol prestiżu.

Czy zatem kiedykolwiek powstanie prawdziwy siedmiogwiazdkowy hotel? Trudno przewidzieć. Być może w przyszłości pojawi się nowy system klasyfikacji, który uwzględni jeszcze wyższy poziom luksusu i zaoferuje gościom doświadczenia przekraczające nawet najśmielsze wyobrażenia. Na razie jednak miano siedmiogwiazdkowego hotelu pozostaje jedynie w sferze mitu, a Burj Al Arab, mimo braku oficjalnego potwierdzenia, cieszy się zasłużoną sławą jednego z najbardziej luksusowych hoteli świata.