Czy na plaży nad morzem można pić alkohol?

11 wyświetlenia

Spożywanie alkoholu na plaży, będącej miejscem publicznym, jest zabronione przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dotyczy to wszystkich ogólnodostępnych plaż, niezależnie od położenia, czy to nad morzem, jeziorem, czy rzeką. Kary za naruszenie przepisów są określone w ustawie.

Sugestie 0 polubienia

Słoneczny relaks z piwem w ręku? Niekoniecznie! Alkohol na plaży a polskie prawo

Wakacje nad morzem kojarzą się z beztroskim odpoczynkiem, ciepłym piaskiem i… zimnym piwem w dłoni. Ten ostatni element sielskiego obrazka może jednak przysporzyć nam problemów. Czy picie alkoholu na plaży jest w Polsce dozwolone? Odpowiedź jest krótka i jednoznaczna: nie.

Plaża, mimo wakacyjnej aury, pozostaje miejscem publicznym, a ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jednoznacznie zabrania spożywania alkoholu w takich lokalizacjach. Zakaz ten dotyczy wszystkich ogólnodostępnych plaż, niezależnie od tego, czy rozkładamy koc nad morzem, jeziorem, czy rzeką.

Dlaczego prawo jest tak restrykcyjne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Alkohol wpływa na naszą percepcję, obniża samokontrolę i zwiększa skłonność do ryzykownych zachowań. Na zatłoczonej plaży, gdzie przebywają rodziny z dziećmi, nietrudno o sytuacje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.

Warto pamiętać, że za złamanie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych grożą konsekwencje prawne. Możemy otrzymać mandat karny, a w skrajnych przypadkach sprawa może trafić do sądu.

Zamiast ryzykować karą, lepiej delektować się wakacyjnym relaksem w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem. Smak schłodzonego napoju będzie równie dobry w kawiarni na plaży lub w zaciszu hotelowego pokoju, a my unikniemy przykrych konsekwencji.