Co boli przy chorych nerkach?

6 wyświetlenia

Ból nerek to ból w okolicy lędźwiowej, którego źródłem są schorzenia nerek. Nasilenie i przebieg bólu mogą być różne.

Sugestie 0 polubienia

Ukryty ból: Jak rozpoznać, że to nerki dają o sobie znać?

Ból pleców to dolegliwość powszechna, często bagatelizowana i przypisywana przeważnie przeciążeniu mięśni lub zwyrodnieniom kręgosłupa. Jednakże, ból w okolicy lędźwiowej, zwłaszcza ten o specyficznym charakterze, może sygnalizować poważne problemy z nerkami. Niezrozumienie tego faktu może prowadzić do opóźnienia diagnozy i leczenia, a w konsekwencji do pogorszenia stanu zdrowia. Niniejszy artykuł pomoże w lepszym zrozumieniu, jak objawia się ból nerek i jakie inne symptomy mogą mu towarzyszyć.

Na początek warto podkreślić, że ból nerek rzadko jest ostrym, kłującym bólem, jakiego doświadczamy np. przy urazie. Częściej manifestuje się jako tępy, rozlany ból w okolicy lędźwiowej, po obu stronach kręgosłupa, lub tylko po jednej, promieniujący czasami w stronę pachwiny lub podbrzusza. Intensywność bólu jest zmienna – od nieznacznego dyskomfortu po silny, utrudniający normalne funkcjonowanie. Ważne jest zwrócenie uwagi na charakter bólu, czy jest stały, czy pojawia się napadowo, czy nasila się w nocy lub po spożyciu pewnych pokarmów (np. bogatych w puryny).

Ból nerek jest jedynie jednym z objawów chorób nerek. Towarzyszą mu często inne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność:

  • Zmiana ilości i barwy moczu: Może być on bardziej obfity niż zazwyczaj (poliuria), rzadszy (oliguria), lub wręcz nieobecny (anurie). Zmiana barwy na ciemną, brunatną lub krwistą, również świadczy o potencjalnych problemach.
  • Obrzęki: Zwłaszcza obrzęki wokół oczu, na twarzy i kończynach dolnych, wskazują na zatrzymywanie płynów w organizmie, często związane z niewydolnością nerek.
  • Zmiana ciśnienia krwi: Nadciśnienie tętnicze jest częstym powikłaniem chorób nerek.
  • Zmęczenie i osłabienie: Zaburzenia pracy nerek prowadzą do niedoboru energii i ogólnego złego samopoczucia.
  • Nudności i wymioty: Mogą być związane z gromadzeniem się toksyn w organizmie.
  • Gorączka: Wskazuje na zakażenie układu moczowego, które może również wpływać na nerki.
  • Swędzenie skóry: Może być spowodowane przez nagromadzenie się toksyn w organizmie.

Ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Jeśli odczuwasz ból w okolicy lędźwiowej, szczególnie w połączeniu z innymi wymienionymi symptomami, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapobiegania poważnym powikłaniom chorób nerek. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, badanie fizykalne oraz zleci niezbędne badania, takie jak badanie moczu, krwi oraz obrazowe (np. USG nerek). Nie próbuj leczyć się na własną rękę – tylko specjalista może postawić prawidłową diagnozę i zalecić odpowiednie postępowanie.