Jaki kurs do przeliczenia zapłaty za fakturę?
Do przeliczenia zapłaty za fakturę należy przyjąć kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski (NBP) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Kurs przeliczeniowy do zapłaty faktury
Aby prawidłowo przeliczyć należność za fakturę wyrażoną w walucie obcej, należy zastosować właściwy kurs walutowy. W Polsce obowiązującą zasadą jest korzystanie z kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (NBP).
Zasady stosowania kursu NBP
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kurs NBP obowiązujący przy przeliczeniu zapłaty za fakturę to kurs średni z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Oznacza to, że jeśli faktura została wystawiona w czwartek, należy przyjąć kurs obowiązujący w środę.
Procedura ustalenia kursu
Aby ustalić właściwy kurs NBP, należy:
- Wejść na stronę Narodowego Banku Polskiego: www.nbp.pl.
- Wybrać zakładkę “Kursy walut”.
- Znaleźć tabelę średnich kursów walut.
- Sprawdzić kurs średni dla danej waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Przykład
Załóżmy, że faktura została wystawiona w czwartek, 15 lutego 2023 r. W takim przypadku należy przyjąć kurs średni NBP dla danej waluty z dnia 14 lutego 2023 r. Jeśli kurs średni euro na ten dzień wynosił 4,50 zł, to należy przeliczyć kwotę faktury według tego kursu.
Wyjątki
W niektórych przypadkach można zastosować inny kurs przeliczeniowy niż kurs NBP. Dotyczy to sytuacji, gdy w umowie między stronami zawarta jest inna zasada przeliczania walut. Jednakże w przypadku braku takich zapisów w umowie, obowiązuje zasada stosowania kursu NBP zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami.
Stosując właściwy kurs przeliczeniowy do zapłaty za faktury, przedsiębiorcy mogą uniknąć strat finansowych wynikających z wahań kursów walutowych.
#Faktura Płatność#Kurs Walut#PrzelicznikPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.