Po jakim kursie przeliczyć fakturę?
Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, dla faktur wystawionych w walucie obcej, kluczowy jest średni kurs NBP. Należy przyjąć kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia danej faktury. To właśnie ten kurs walutowy ma zastosowanie przy przeliczaniu wartości z waluty obcej na polskie złote.
Po jakim kursie przeliczyć fakturę w walucie obcej?
W Polsce faktury wystawiane są w złotówkach. Jednak w przypadku transakcji międzynarodowych, kiedy faktura jest wystawiona w walucie obcej, jej wartość należy przeliczyć na polską walutę. Kurs wymiany, po jakim należy dokonać przeliczenia, jest określony w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).
Kurs średni NBP
Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, dla faktur wystawionych w walucie obcej obowiązuje zasada, że podstawę opodatkowania przelicza się po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego (NBP). Kurs ten jest ogłaszany codziennie na stronie internetowej NBP.
Kurs z ostatniego dnia roboczego
Przy przeliczaniu faktury w walucie obcej należy wziąć pod uwagę kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Oznacza to, że jeśli faktura jest wystawiona w środę, to należy zastosować kurs NBP z poprzedniego piątku.
Przykład
Jeśli faktura wystawiona jest w dniu 15 lutego 2023 r. w kwocie 1000 euro, to do jej przeliczenia należy zastosować kurs NBP z dnia 14 lutego 2023 r. Jeśli kurs NBP dla euro na ten dzień wynosił 4,60 zł, to wartość faktury w złotych wyniesie:
1000 euro x 4,60 zł = 4600 zł
Uwaga:
Przepis dotyczący przeliczania faktur w walucie obcej po kursie NBP dotyczy również faktur korygujących. W przypadku faktur korygujących należy zastosować kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej.
#Faktury#Kurs#PrzeliczeniePrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.