Co pracodawca daje po rozwiązaniu umowy?
Po ustaniu stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek wręczyć pracownikowi świadectwo pracy. Dokument ten należy przekazać w dniu zakończenia zatrudnienia, chyba że planowana jest kolejna umowa w ciągu tygodnia. W takim wypadku wydanie świadectwa może być odroczone do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii dalszego zatrudnienia.
Co dostajesz od pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę? – Nie tylko świadectwo pracy
Rozwiązanie umowy o pracę to moment, w którym pracodawca ma szereg obowiązków wobec byłego już pracownika. Oprócz powszechnie znanego świadectwa pracy, istnieją inne dokumenty i świadczenia, o których warto wiedzieć. Ten artykuł skupi się na mniej oczywistych aspektach zakończenia współpracy.
Świadectwo pracy to podstawa, ale co dalej?
Wszyscy wiedzą, że pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy. Prawo dopuszcza pewne odstępstwa od zasady wydania świadectwa w dniu rozwiązania umowy, np. gdy planowana jest kontynuacja zatrudnienia w oparciu o inną umowę. Warto jednak pamiętać, że samo świadectwo pracy to nie wszystko.
Informacja o przysługujących uprawnieniach
Oprócz świadectwa pracy, pracodawca ma obowiązek poinformować na piśmie byłego pracownika o przysługujących mu uprawnieniach ze stosunku pracy, np.:
- Możliwość odwołania się od wypowiedzenia: Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik uważa, że wypowiedzenie było niezgodne z prawem. Pracodawca powinien poinformować o trybie i terminie odwołania.
- Prawo do zasiłku dla bezrobotnych: Informacja o konieczności rejestracji w urzędzie pracy oraz o dokumentach potrzebnych do uzyskania zasiłku.
- Należności urlopowe: W przypadku niewykorzystanego urlopu, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Informacja o wysokości tej kwoty powinna być jasno przekazana.
- Inne świadczenia: Należą do nich np. odprawy emerytalne, rentowe czy związane z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
Dokumenty związane z wynagrodzeniem
Ostatni pasek wypłaty to nie jedyny dokument, jaki otrzymasz. Pracodawca powinien również wydać:
- PIT-11: Dokument niezbędny do rozliczenia podatku dochodowego.
- RMUA za ostatni miesiąc zatrudnienia: Informacja o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Zwrot dokumentów
Warto pamiętać o wzajemnym rozliczeniu dokumentów. Pracownik powinien zwrócić pracodawcy wszelkie powierzone mu rzeczy, np. służbowy telefon, laptop, klucze. Pracodawca z kolei ma obowiązek zwrócić pracownikowi dokumenty, które złożył w związku z podjęciem pracy, np. świadectwa ukończenia szkół, książeczkę zdrowia.
Podsumowanie
Rozwiązanie umowy o pracę to proces, który wymaga dopełnienia szeregu formalności. Pamiętaj, że oprócz świadectwa pracy, masz prawo do otrzymania szeregu innych dokumentów i informacji. Znajomość swoich praw pozwoli Ci uniknąć nieporozumień i zapewni pełne rozliczenie z byłym pracodawcą.
#Odpowiedzialność Pracodawcy#Rozwiązanie Umowy#ZatrudnieniePrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.