Czy można samemu opłacać sobie składki emerytalne?

3 wyświetlenia

Tak, możliwe jest dobrowolne opłacanie składek emerytalnych i rentowych. Prawo to przysługuje jednak jedynie konkretnym grupom, np. studentom, Polakom pracującym za granicą lub bezrobotnym dążącym do zachowania ciągłości ubezpieczenia. Pozostałe osoby nie mają takiej możliwości.

Sugestie 0 polubienia

Czy można opłacać sobie składki emerytalne samodzielnie?

Zgodnie z polskim prawem, dobrowolne opłacanie składek emerytalnych jest możliwe tylko dla określonych grup osób. Należą do nich:

Studenci

Studenci, którzy ukończyli 18 lat, mogą dobrowolnie opłacać składki emerytalne i rentowe. Składka wynosi 60% obowiązującej najniższej krajowej i jest odprowadzana do ZUS.

Polacy pracujący za granicą

Osoby, które pracują za granicą i nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w Polsce, mogą dobrowolnie opłacać składki emerytalne i rentowe. Składka jest naliczana od zadeklarowanej podstawy wymiaru składki i wynosi 19,52% tej podstawy.

Bezrobotni chcący zachować ciągłość ubezpieczenia

Osoby bezrobotne, które chcą zachować ciągłość ubezpieczenia, mogą dobrowolnie opłacać składki emerytalne i rentowe. Składka wynosi 60% obowiązującej najniższej krajowej i jest odprowadzana do ZUS.

Pozostałe osoby

Osoby, które nie należą do powyższych grup, nie mają możliwości samodzielnego opłacania składek emerytalnych.

Jak opłacić składki dobrowolnie?

Osoby uprawnione do dobrowolnego opłacania składek muszą złożyć wniosek do ZUS. Wniosek można złożyć osobiście w oddziale ZUS lub wysłać pocztą.

Po złożeniu wniosku, ZUS wyśle osobie informację o wysokości składki oraz numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać składki. Wpłaty należy dokonywać do 15 dnia każdego miesiąca.