Czy wysokość ostatniej pensji ma wpływ na wysokość emerytury?

5 wyświetlenia

Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dana osoba otrzyma świadczenie w wysokości mniejszej niż połowa ostatniej pensji. Aby spełnić minimalne standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy, system emerytalny powinien zapewniać przyznawanie świadczeń na poziomie nie niższym niż 40 proc.

Sugestie 0 polubienia

Czy wysokość ostatniej pensji wpływa na wysokość emerytury?

Tak, wysokość ostatniej pensji ma znaczący wpływ na wysokość emerytury.

W Polsce wysokość emerytury obliczana jest według następującego wzoru:

Kapitał początkowy x Współczynnik przeciętnego dalszego trwania życia x Współczynnik waloryzacji

Kapitał początkowy to suma składek emerytalnych zgromadzonych na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przez cały okres pracy. Składki te są obliczane jako procent wynagrodzenia brutto.

Współczynnik przeciętnego dalszego trwania życia to współczynnik zależny od wieku emerytalnego i płci.

Współczynnik waloryzacji to współczynnik, który służy do przeliczenia kapitału początkowego według wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Z powyższego wzoru wynika, że wysokość emerytury jest bezpośrednio proporcjonalna do wysokości kapitału początkowego. Im wyższe było ostatnie wynagrodzenie, tym większe były składki emerytalne odprowadzane do ZUS, a tym samym wyższy kapitał początkowy. W konsekwencji, osoba o wyższej ostatniej pensji będzie miała wyższą emeryturę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku średnia emerytura w Polsce wynosiła około 2500 zł brutto. Oznacza to, że po przejściu na emeryturę dana osoba otrzyma świadczenie w wysokości mniejszej niż połowa ostatniej pensji. Aby spełnić minimalne standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy, system emerytalny powinien zapewniać przyznawanie świadczeń na poziomie nie niższym niż 40%.