Ile czasu na wycofanie się z umowy?

5 wyświetlenia

Prawo odstąpienia od umowy zależy od jej okoliczności. Konsument ma 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej w domu, podczas niezapowiedzianej wizyty handlowca lub wycieczki. W pozostałych przypadkach, termin ten wynosi 14 dni, niezależnie od sposobu zawarcia umowy, np. online czy podczas wizyty umówionej z przedstawicielem firmy.

Sugestie 0 polubienia

Ile czasu masz na zmianę zdania? Praktyczny przewodnik po odstąpieniu od umowy

Prawo do zmiany zdania po zakupie towaru czy usługi to ważny element ochrony konsumenta. Chociaż podstawowy termin odstąpienia od umowy wynosi 14 dni, istnieją sytuacje, w których wydłuża się on do 30 dni. Zrozumienie tych niuansów pozwoli Ci skutecznie korzystać z przysługujących Ci praw.

Zapamiętaj, kluczowe jest rozróżnienie między umową zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa a na odległość. Choć oba terminy brzmią podobnie, kryją się za nimi istotne różnice, wpływające na długość okresu, w którym możesz odstąpić od umowy.

30 dni na namysł – kiedy obowiązuje?

Dłuższy, 30-dniowy termin odstąpienia od umowy przysługuje Ci w sytuacjach, które można określić jako “podstępne” lub “nieoczekiwane” ze strony sprzedawcy. Mówimy tu o:

  • Umowach zawartych w domu: Dotyczy to sytuacji, gdy handlowiec odwiedza Cię w Twoim miejscu zamieszkania i tam namawia do podpisania umowy. Nie ma znaczenia, czy wizyta była wcześniej umówiona, czy nie. Kluczowe jest miejsce zawarcia umowy – Twój dom.
  • Umowach zawartych podczas niezapowiedzianej wizyty handlowca: Ochrona obejmuje przypadki, gdy przedstawiciel handlowy pojawia się u Ciebie bez uprzedzenia.
  • Umowach zawartych podczas wycieczki: Nawet jeśli formalnie podpisałeś umowę w siedzibie firmy lub innym miejscu, jeśli została ona poprzedzona prezentacją podczas zorganizowanej wycieczki, przysługuje Ci 30 dni na odstąpienie.

14 dni – standardowy termin

W pozostałych przypadkach, niezależnie od formy zawarcia umowy, obowiązuje 14-dniowy termin odstąpienia. Dotyczy to umów zawartych:

  • Online: Zakupy przez internet, aplikacje mobilne, czy pocztę elektroniczną.
  • Telefonicznie: Umowy zawarte podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem.
  • W lokalu przedsiębiorstwa po wcześniejszym umówieniu: Jeśli sam udałeś się do sklepu stacjonarnego, salonu sprzedaży, biura itp. po wcześniejszym umówieniu wizyty, obowiązuje Cię 14-dniowy termin.
  • W lokalu przedsiębiorstwa bez wcześniejszego umówienia, ale nie w domu: Np. podczas zakupów w galerii handlowej.

Pamiętaj!

  • Bieg terminu odstąpienia od umowy rozpoczyna się od dnia zawarcia umowy w przypadku usług, a od dnia objęcia towaru w posiadanie w przypadku zakupu produktów.
  • Samo wysłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy w terminie jest wystarczające.
  • Sprzedawca ma obowiązek poinformować Cię o prawie do odstąpienia od umowy.

Znajomość tych zasad pozwoli Ci świadomie podejmować decyzje zakupowe i skutecznie korzystać z przysługujących Ci praw. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z rzecznikiem konsumentów lub prawnikiem.