Ile dni wolnych za soboty w 2025?

3 wyświetlenia

W 2025 roku, zgodnie z polskim prawem pracy, pracownikom przysługują dni wolne w zamian za święta przypadające w soboty. Dwa takie przypadki wystąpią w przyszłym roku: Święto Konstytucji 3 Maja oraz dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada. Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć inny dzień, w którym pracownik będzie mógł odebrać wspomniane wolne.

Sugestie 0 polubienia

Ile dni wolnego za sobotnie święta w 2025 roku? Rozwiązanie wątpliwości.

Rok 2025 zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pytanie o dodatkowe dni wolne od pracy dla wielu Polaków. Chodzi oczywiście o rekompensatę za święta przypadające w soboty. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że za każdy dzień świąteczny wypadający w weekend, pracownikowi przysługuje dzień wolny. Jednakże, jak dokładnie to wygląda w praktyce w 2025 roku?

Zgodnie z polskim prawem pracy, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto państwowe przypada w sobotę. Nie jest to automatyczne przeniesienie dnia wolnego na inny dzień w tym samym tygodniu, lecz obowiązek pracodawcy do udzielenia pracownikowi dnia wolnego od pracy w zamian za sobotnie święto. Ten dzień wolny nie musi być udzielony w tym samym tygodniu, co święto. Pracodawca i pracownik ustalają ten termin wspólnie, uwzględniając potrzeby organizacyjne firmy i preferencje zatrudnionego. Nie ma tu sztywnych ram prawnych, poza koniecznością zapewnienia pracownikowi kompensaty za pracę w święto.

W 2025 roku dwa święta przypadają w sobotę:

  • Święto Konstytucji 3 Maja – sobota, 3 maja
  • Uroczystość Wszystkich Świętych – sobota, 1 listopada

Oznacza to, że pracownikom przysługują dwa dodatkowe dni wolne od pracy w 2025 roku w zamian za te sobotnie święta. Jednakże, konkretny termin ich wykorzystania zależy od indywidualnych uzgodnień z pracodawcą. Warto pamiętać, aby w odpowiednim czasie porozmawiać z przełożonym i ustalić dogodny termin odpoczynku.

Podsumowując, mimo że kalendarz wskazuje tylko dwa święta w soboty, to jednak prawo gwarantuje pracownikom dwa dodatkowe dni wolne od pracy w 2025 roku. Kluczem do ich uzyskania jest właściwa komunikacja z pracodawcą i wspólne ustalenie terminów ich wykorzystania. Pamiętajmy, że brak ustalenia terminu nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapewnienia tych dni wolnych.