Ile przerwy po zasiłku rehabilitacyjnym?

0 wyświetlenia

Po wykorzystaniu 182 dni zasiłku chorobowego, przysługuje on ponownie dopiero po upływie 60-dniowej przerwy. Ten okres nie wlicza się do kolejnego okresu zasiłkowego, ale przerywa ciągłość choroby dla celów jego naliczania.

Sugestie 0 polubienia

Przerwa po zasiłku rehabilitacyjnym: co musisz wiedzieć?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które pozwala na kontynuację leczenia i powrót do zdrowia po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Wiele osób zastanawia się, co dzieje się po zakończeniu okresu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego i czy istnieje obowiązkowa przerwa przed ewentualnym ponownym ubieganiem się o to świadczenie. Niniejszy artykuł rozwieje wątpliwości związane z tym zagadnieniem.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma obligatoryjnej przerwy między pobieraniem zasiłku rehabilitacyjnego a ewentualnym kolejnym okresem zasiłkowym (chorobowym lub rehabilitacyjnym). Informacja o 60-dniowej przerwie po 182 dniach zasiłku chorobowego jest istotna, ale dotyczy ona wyłącznie przejścia z zasiłku chorobowego na kolejny zasiłek chorobowy, a nie na zasiłek rehabilitacyjny, ani tym bardziej na kolejny zasiłek po rehabilitacyjnym.

Kluczowym elementem decydującym o przyznaniu kolejnego świadczenia (czy to chorobowego, czy rehabilitacyjnego) jest stan zdrowia i kontynuacja leczenia. Jeżeli po zakończeniu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego nadal jesteś niezdolny do pracy i kontynuujesz leczenie, możesz ubiegać się o:

  • kolejny zasiłek rehabilitacyjny: jeśli leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. W tym przypadku lekarz orzecznik ZUS oceni Twoją sytuację i wyda orzeczenie o dalszej niezdolności do pracy i potrzebie rehabilitacji.
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy: jeżeli leczenie nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, a stan zdrowia spełnia kryteria określone w przepisach.

Podsumowując, nie ma automatycznej przerwy po zakończeniu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego. Możliwość uzyskania kolejnego świadczenia (rehabilitacyjnego lub renty) uzależniona jest od stanu zdrowia i kontynuacji leczenia, a decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji medycznej. Warto pamiętać, że o każde świadczenie należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem, a jego przyznanie nie jest automatyczne. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą ZUS lub specjalistą prawa pracy.