Ile wolnego za pracującą niedzielę?

4 wyświetlenia

Za pracę w niedzielę pracownikowi przysługuje dzień wolny. Najczęściej powinien on przypadać w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli. Jeśli jednak zapewnienie wolnego w tym terminie jest niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany do oddania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

Sugestie 0 polubienia

Ile wolnego przysługuje za pracę w niedzielę?

Za pracę w niedzielę, która zgodnie z prawem pracy jest dniem wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy w zamian.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, dzień wolny za niedzielę powinien zostać udzielony w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli, w której pracownik wykonywał pracę.

Jeżeli jednak udzielenie dnia wolnego w tym terminie jest niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany do oddania dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, który wynosi zazwyczaj miesiąc kalendarzowy.

Pracodawca i pracownik mogą ustalić inny termin udzielenia dnia wolnego, jednak nie może on być późniejszy niż koniec okresu rozliczeniowego.

W przypadku gdy pracownik wykonuje pracę w kilku niedzielach w jednym okresie rozliczeniowym, przysługuje mu jeden dzień wolny za każdą przepracowaną niedzielę.

Pracownikowi nie przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę, jeżeli został zatrudniony w ramach umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą.