Jak księgować wartości niematerialne i prawne?
Wartości niematerialne i prawne:
Przy odpłatnym nabyciu wartości niematerialnych i prawnych, kwotę nabycia księgujemy:
Wn 020 Wartości niematerialne i prawne Ma 240 Pozostałe rozrachunki
Ewidencja księgowa wartości niematerialnych i prawnych
Wartości niematerialne i prawne stanowią składnik majątku trwałego przedsiębiorstwa, który nie ma postaci fizycznej, lecz posiada wartość ekonomiczną. Zaliczamy do nich między innymi:
- znaki towarowe,
- patenty,
- licencje,
- prawa autorskie.
Nabycie wartości niematerialnych i prawnych może odbywać się odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku nabycia odpłatnego, kwotę nabycia ewidencjonujemy w księgach rachunkowych za pomocą następującego zapisu:
Wn konto 020 “Wartości niematerialne i prawne”
Ma konto 240 “Pozostałe rozrachunki”
Konto 020 przeznaczone jest do ewidencji wartości początkowej oraz późniejszych zmian wartości niematerialnych i prawnych. Z kolei konto 240 służy do rozliczania zobowiązań wobec dostawców lub innych podmiotów z tytułu nabytych wartości niematerialnych i prawnych.
Wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji, która polega na systematycznym rozliczeniu ich wartości początkowej w kosztach działalności przedsiębiorstwa. Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych jest dokonywana według indywidualnych stawek amortyzacyjnych, uwzględniających okres ich przewidywanego użytkowania.
Zapisy księgowe związane z amortyzacją wartości niematerialnych i prawnych przedstawiają się następująco:
Wn konto 760 “Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych”
Ma konto 020 “Wartości niematerialne i prawne”
Odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów działalności przedsiębiorstwa i stanowią zmniejszenie wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych.
Ewidencja księgowa wartości niematerialnych i prawnych wymaga stosowania odpowiednich zasad i procedur. Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych pozwala na rzetelne przedstawienie stanu majątku przedsiębiorstwa oraz jego wyników finansowych.
#Niematerialne#Prawo#WartościPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.