Jak liczyć okres wypowiedzenia miesięczny?
Wypowiedzenie umowy o pracę, złożone np. 15 października, obowiązuje od 1 listopada. Okres wypowiedzenia liczony jest w pełnych miesiącach kalendarzowych, a stosunek pracy wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa okres wypowiedzenia. Zatem, jeżeli okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, umowa wygasa 30 listopada.
- Ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje w okresie dwutygodniowego wypowiedzenia?
- Jak się liczy 2 tygodniowy okres wypowiedzenia?
- Czy odchodząc na emeryturę obowiązuje okres wypowiedzenia?
- Jaki okres wypowiedzenia po miesiącu?
- Czy pracodawca ma obowiązek przelewać wynagrodzenie na konto?
- Co się zmieni w prawie pracy 2025?
Liczenie miesięcznego okresu wypowiedzenia: praktyczny przewodnik z przykładami
Wypowiedzenie umowy o pracę z miesięcznym okresem wypowiedzenia wydaje się proste, ale w praktyce może budzić wątpliwości. Kluczowe jest zrozumienie, że liczymy je w pełnych miesiącach kalendarzowych, a koniec okresu wypowiedzenia przypada na ostatni dzień danego miesiąca. Choć zasada wydaje się prosta, diabeł tkwi w szczegółach. Poniżej przedstawiamy praktyczny przewodnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Zasada ogólna:
Okres wypowiedzenia zaczyna biec od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie. Jego koniec przypada na ostatni dzień miesiąca, w którym upływa okres wypowiedzenia.
Przykład 1: Wypowiedzenie złożone 15 października, miesięczny okres wypowiedzenia.
- Data złożenia wypowiedzenia: 15 października
- Początek okresu wypowiedzenia: 1 listopada
- Koniec okresu wypowiedzenia (i rozwiązanie umowy): 30 listopada
Przykład 2: Wypowiedzenie złożone 31 stycznia, miesięczny okres wypowiedzenia.
- Data złożenia wypowiedzenia: 31 stycznia
- Początek okresu wypowiedzenia: 1 lutego
- Koniec okresu wypowiedzenia (i rozwiązanie umowy): 28 lutego (lub 29 lutego w roku przestępnym)
Niuanse i dodatkowe informacje:
-
Data złożenia wypowiedzenia nie ma wpływu na długość okresu wypowiedzenia. Niezależnie od tego, czy wypowiedzenie złożymy pierwszego, czy ostatniego dnia miesiąca, okres wypowiedzenia i tak zacznie biec od pierwszego dnia kolejnego miesiąca.
-
Co z umowami na czas określony? Zasady liczenia okresu wypowiedzenia są takie same, niezależnie od rodzaju umowy (na czas określony czy nieokreślony), o ile umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia.
-
Pamiętaj o formie pisemnej! Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być złożone na piśmie. Warto zachować kopię dokumentu z potwierdzeniem odbioru przez pracodawcę.
-
Indywidualne ustalenia w umowie. Zawsze warto sprawdzić zapisy w swojej umowie o pracę, ponieważ mogą one zawierać indywidualne ustalenia dotyczące okresu wypowiedzenia, choć nie mogą być one mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy.
Ten praktyczny przewodnik pomoże Ci zrozumieć zasady liczenia miesięcznego okresu wypowiedzenia i uniknąć potencjalnych nieporozumień. Pamiętaj jednak, że w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertem ds. prawa pracy.
#Miesięczny Okres#Okres Wypowiedzenia#Prawo PracyPrześlij sugestię do odpowiedzi:
Dziękujemy za twoją opinię! Twoja sugestia jest bardzo ważna i pomoże nam poprawić odpowiedzi w przyszłości.