Kiedy przepada urlop zaległy?

2 wyświetlenia

Roszczenia ze stosunku pracy dotyczące zaległego urlopu ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne, co oznacza, że po 3 latach nie można dochodzić roszczenia o niewykorzystany urlop.

Sugestie 0 polubienia

Kiedy przepada urlop zaległy?

Urlop zaległy to niewykorzystany urlop wypoczynkowy w bieżącym roku kalendarzowym, który pracownik ma obowiązek wykorzystać do końca roku. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu w tym terminie, urlop ten przepada.

Jednakże w przypadku urlopu zaległego istnieją pewne wyjątki, w których urlop nie przepada, a mianowicie:

  • Choroba pracownika – jeżeli pracownik zachoruje w trakcie urlopu zaległego, urlop ten nie przepada, a jedynie ulega przesunięciu o okres choroby.
  • Ciąża i urlop macierzyński – jeżeli pracownica zajdzie w ciążę lub przebywa na urlopie macierzyńskim, urlop zaległy nie przepada, a jedynie ulega przesunięciu o okres ciąży i urlopu macierzyńskiego.
  • Urlop wychowawczy – jeżeli pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, urlop zaległy nie przepada, a jedynie ulega przesunięciu o okres urlopu wychowawczego.
  • Siła wyższa – jeżeli pracownik nie mógł wykorzystać urlopu zaległego z powodu siły wyższej, takiej jak np. powódź, pożar czy katastrofa naturalna, urlop ten nie przepada.

Warto również pamiętać, że roszczenia ze stosunku pracy dotyczące zaległego urlopu ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Oznacza to, że po 3 latach pracownik nie może już dochodzić roszczenia o niewykorzystany urlop.

W przypadku przepadku urlopu zaległego pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.