V kolika statech se jezdí vlevo?

2 zobrazení

Levostranný provoz není výsadou pouze Velké Británie. Setkáte se s ním v mnoha afrických zemích, v ostrovních státech Indického oceánu jako jsou Seychely či Mauricius, ale i v Asii, například v Indii, Nepálu, Thajsku, Indonésii a Japonsku. Dříve byl levostranný provoz i ve Švédsku a na Islandu.

Návrh 0 líbí se

Svět zrcadlově: Kde všude vládne levostranný provoz?

Zatímco pro nás, zvyklé na jízdu vpravo, může být představa levostranného provozu mírně dezorientující, pro miliony lidí po celém světě je to naprosto běžná realita. Nejde jen o britské ostrovy, jak by se mohlo zdát. Levostranný provoz je hluboce zakořeněn v historii a kultuře mnoha zemí a dodnes se praktikuje na rozmanitých místech po celém světě. Pojďme se podívat, kde všude se s ním můžete setkat a proč tomu tak je.

Zmiňovat Velkou Británii a Irsko v souvislosti s levostranným provozem je takřka povinností. Je to tak ikonické, že se pro mnohé stalo synonymem pro tuto odlišnou formu silničního provozu. Ale to je jen špička ledovce.

Africký kontinent: Kde historie tvoří cestu

Na africkém kontinentu se levostranný provoz vyskytuje v několika státech, přičemž jeho přítomnost je často spjata s koloniální historií. Bývalé britské kolonie jako Jihoafrická republika, Botswana, Mosambik, Zambie, Zimbabwe, Keňa, Tanzanie a Uganda dodnes udržují tento systém. Důvod? Jednoduše převzaly a zachovaly pravidla stanovená britskými kolonizátory.

Ostrovní ráje v zrcadle:

Ostrovní státy často sdílí specifika izolované existence, což se promítá i do silničního provozu. V Indickém oceánu to platí pro Seychely a Mauricius, jak již bylo zmíněno, ale i pro Maledivy. V Karibiku se setkáte s levostranným provozem na Bahamách, Barbadosu, Jamajce, Trinidadu a Tobagu a mnoha dalších menších ostrovech. I zde je často klíčem historické spojení s Velkou Británií.

Asie: Kořeny v tradici i v pragmatismu:

Asie je kontinent plný překvapení a levostranný provoz není výjimkou. Kromě zmíněné Indie, Nepálu, Thajska, Indonésie a Japonska se s ním setkáte například i v Malajsii, Pákistánu, Bangladéši, Bhútánu, Bruneji, Východním Timoru a na Srí Lance. Zvláštní případ představuje Japonsko, kde se levostranný provoz praktikuje již od období Edo (1603-1868) a je hluboce zakořeněn v tamější kultuře a tradici. Oproti tomu v Thajsku byl levostranný provoz zaveden relativně nedávno, v roce 1909, za účelem sjednocení silničního provozu s Británii.

Historie levostranného provozu: Krátký pohled zpět

Je zajímavé si uvědomit, že levostranný provoz byl kdysi mnohem rozšířenější. Jak už bylo zmíněno, Švédsko a Island jej dříve praktikovaly, ale v 60. a 70. letech 20. století přešly na pravostranný provoz. Důvodem byly praktické úvahy, především snadnější a bezpečnější přeshraniční provoz s okolními zeměmi, které jezdily vpravo.

Proč jezdí někteří vlevo?

Původ levostranného provozu se často připisuje středověku, kdy se lidé pohybovali pěšky i na koních převážně po levé straně cesty. To proto, že většina populace je pravoruká a snáze tak mohli tasit meč v případě ohrožení. Postupem času se tento zvyk přenesl i do silničního provozu. Nicméně, neexistuje jediná univerzální odpověď. Důvody jsou často kombinací historických zvyklostí, geografických podmínek a politických vlivů.

Cestování do zemí s levostranným provozem: Co si zapamatovat?

Pokud plánujete cestu do země, kde se jezdí vlevo, doporučuje se pečlivá příprava. Zjistěte si předem základní pravidla silničního provozu, věnujte pozornost dopravnímu značení a buďte obzvláště opatrní na kruhových objezdech. Adaptace na řízení na opačné straně může vyžadovat určitý čas a trpělivost, ale s trochou soustředění to zvládnete. A co víc, zažijete cestování z úplně jiné perspektivy!