Proč se jezdí vlevo?

4 zobrazení

Jízda vlevo historicky vychází z praktických důvodů. Praváci, kteří nosili meč na levém boku, tak neohrožovali chodce na pravé straně cesty. Navíc se jim lépe nasedalo a sesedalo z koně z levé strany, přímo od kraje silnice. Tím se minimalizovalo riziko, že by nasedající člověk překážel ostatním v provozu.

Návrh 0 líbí se

Zrcadlový svět silnic: Proč se v některých zemích jezdí vlevo? Není to jen o mečích…

Jízda vlevo. Pro většinu Evropanů a Američanů exotická zvláštnost, v některých částech světa naprosto přirozená věc. Dnes je to relikt, ale jeho kořeny sahají hluboko do historie a překvapivě zahrnují víc než jen legendy o pravácích s meči. Ano, i když romantická představa rytířů vyjíždějících na cestu a chránících své meče před nárazem do kolemjdoucích má zrnko pravdy, příběh je mnohem komplexnější a zajímavější.

Pravdou je, že preference jízdy vlevo byla po staletí standardem v Evropě. Důvod? Více než jen praktičnost nošení meče, ačkoliv i ta hrála roli. Důležitější byl fakt, že levá strana umožňovala dominantní ruce (pro většinu populace pravé) efektivnější kontrolu nad koněm a zbraní při případné obraně. Představte si středověkou cestu, kde mohlo číhat nebezpečí za každým rohem. Jízda vlevo umožňovala pohotovější reakci a obranu.

Navíc, a to se často opomíjí, jízda vlevo usnadňovala komunikaci. Jezdci projíždějící kolem sebe měli volnou pravou ruku k pozdravům, podávání si rukou (důležitý akt uzavírání dohod a prokázání mírových úmyslů) nebo dokonce k výměně zpráv.

Kdy tedy došlo k obratu a proč některé země přešly na jízdu vpravo? Začalo to s Francouzskou revolucí. Zrod moderního nacionalismu s sebou přinesl snahu o symbolické odtržení od starých tradic a aristokracie. Jízda vlevo byla považována za pozůstatek feudálního systému. Napoleon Bonaparte následně zavedl jízdu vpravo ve Francii a v zemích, které dobyl. To mělo obrovský vliv na kontinent a tato praxe se rozšířila do většiny Evropy.

A co Británie a její kolonie? Británie se s kontinentálními trendy nerozešla, jelikož ostrovní povaha a tradice měly velký vliv na stálost. Navíc, s rozvojem říše a budováním kolonií si Británie s sebou přinesla i svůj způsob dopravy. Z toho důvodu se jízda vlevo udržela v zemích jako Austrálie, Indie, Japonsko a v mnoha zemích bývalé britské říše.

Dnes je jízda vlevo spíše kuriózní anomálií než praktickou nutností. Ačkoliv má historické kořeny spojené s obranou a komunikací, moderní dopravní systémy a mezinárodní dohody se snaží o standardizaci. Přesto je důležité si uvědomit, že i takové detaily, jako je strana silnice, po které jezdíme, nesou v sobě kus historie a odrážejí specifika dané kultury. Takže až se příště budete divit exotickým autům projíždějícím po nesprávné straně silnice, vzpomeňte si na rytíře, koně, Napoleona a dlouhou cestu, kterou doprava urazila až do dnešních dnů.