Jak se dělá dobrá dršťková polévka?

2 zobrazení

Dršťková polévka

Na sádle osmažte cibuli, mouku a papriku. Podlijte vývarem, přidejte vývar z drštěk a povařte. Ochutnejte pepřem, kmínem, česnekem a majoránkou. Slijte, přidejte dršťky, dochuťte a povařte..

Návrh 0 líbí se

Tajemství dokonalé dršťkové polévky: Víc než jen dršťky a vývar

Dršťková polévka. Pro někoho delikatesa, pro jiného strašák. Ale pro ty, kteří ji milují, je to symbol poctivé české kuchyně, hřejivé a syté. Ačkoliv se zdá, že recept je jednoduchý – dršťky, vývar, koření – skrývá se za ním mnohem víc. Existuje totiž spousta triků a postupů, jak docílit té pravé, nezapomenutelné chuti.

Základem každé dobré dršťkové je samozřejmě kvalitní surovina. Nebojte se zeptat řezníka na čerstvé, předem očištěné a předvařené dršťky. Ušetříte si tím spoustu práce a nepříjemných pachů. Ale ani s těmi nejlepšími dršťkami se zázrak nestane sám od sebe. Tajemství tkví v detailech.

Zapomenutý trik našich babiček: Před samotným vařením dršťky ještě jednou propláchněte a spařte vroucí vodou. Tím se zbavíte posledních zbytků nečistot a polévka bude mít čistší chuť i vůni.

Cibule, základ chuti: Nešetřete na cibuli! Jemně nakrájenou cibuli osmažte na sádle dozlatova. Právě sádle dodá polévce charakteristickou chuť a vůni. Přidání špetky cukru k cibuli během smažení vytvoří krásnou karamelovou barvu a hloubku chuti.

Zásmažka s tajemstvím: Ke karamelizované cibuli přidejte sladkou papriku a mouku. Důkladně promíchejte a nechte krátce osmahnout, aby mouka ztratila syrovou chuť. Místo klasické hladké mouky zkuste použít hrubou mouku, dodá polévce rustikálnější texturu.

Vývar, duše polévky: Základ polévky tvoří silný hovězí vývar. Ideálně vařený z kostí s morkem, kořenové zeleniny a koření. Vývar z drštěk, který vznikl při jejich předvaření, přidejte k hovězímu vývaru. Právě kombinace těchto dvou vývarů dodá polévce nezaměnitelnou hloubku chuti.

Koření, alchymie chuti: Kromě klasického pepře, kmínu, česneku a majoránky experimentujte s dalšími bylinkami a kořením. Špetka chilli dodá polévce pikantnost, bobkový list zase jemnou kořeněnou vůni. Nebojte se přidat i trochu sušených hub pro zemitější aroma.

Dlouhé a pomalé vaření: Dršťková polévka potřebuje čas. Vařte ji alespoň dvě hodiny na mírném ohni, aby dršťky změkly a chutě se propojily. Čím déle se polévka vaří, tím bude lahodnější.

Finální doladění: Před podáváním dochuťte polévku solí, octem a případně i trochou cukru. Pro ještě intenzivnější chuť můžete přidat lžíci sádla z osmažené cibule.

Servírování: Dršťkovou polévku podávejte horkou, ozdobenou nasekanou pažitkou nebo petrželkou. Skvěle se k ní hodí čerstvý chléb.

Ať už jste zkušený kuchař, nebo začátečník, s těmito tipy a triky připravíte dršťkovou polévku, která ohromí vaše chuťové pohárky a zahřeje vás od hlavy až k patě. Dobrou chuť!