Jak se dělá dršťková polévka z předvařených dršek?

2 zobrazení

Na sádle osmažíme jemně nakrájenou cibuli s moukou do zlatova. Přisypeme mletou papriku a krátce orestujeme. Zalijeme hovězím vývarem a provaříme asi 20 minut. Nakonec přidáme předvařené dršťky a vaříme do úplného změknutí. Podle chuti dochutíme majoránkou, česnekem a solí.

Návrh 0 líbí se

Dršťková polévka s lehkostí: Recept pro moderního kuchaře s předvařenými dršťkami

Dršťková polévka, klasika české kuchyně, budí respekt i obavy. Respekt pro svou chuťovou komplexnost a obavy z náročné přípravy drštěk. Ale co když vám řeknu, že si můžete tuto polévku dopřát bez zdlouhavého procesu čištění a předvařování? Ano, s použitím předvařených drštěk je příprava dršťkové polévky hračkou!

Tento recept se zaměřuje na rychlost a jednoduchost, aniž byste obětovali autentickou chuť tradiční dršťkové polévky. Zapomeňte na hodiny strávené u plotny a připravte si voňavou a sytou polévku během chvíle.

Co budete potřebovat:

  • 500g předvařených hovězích drštěk (nakrájené na tenké proužky)
  • 2 lžíce sádla (může být i rostlinný olej, ale sádlo dodá polévce autentičtější chuť)
  • 1 velká cibule (jemně nakrájená)
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 1 lžička sladké mleté papriky
  • 1/2 lžičky pálivé mleté papriky (volitelné, pro pikantnější chuť)
  • 1,5 litru hovězího vývaru (může být i z kostky, ale domácí je nejlepší)
  • 2 stroužky česneku (prolisované nebo jemně nasekané)
  • 1 lžíce sušené majoránky (nešetřete, je klíčová pro chuť)
  • Sůl a pepř dle chuti
  • Volitelné: majoránka čerstvá na ozdobu

Postup:

  1. Základ je klíčový: V hrnci rozehřejte sádlo na středním plameni. Přidejte jemně nakrájenou cibuli a osmažte ji do zlatova, až zesklovatí a začne vonět. Dbejte na to, aby se cibule nepřipálila, jinak by polévka získala hořkou chuť.

  2. Paprika a jíška: K osmažené cibuli přidejte hladkou mouku a míchejte, dokud se nevytvoří světlá jíška. Odstavte hrnec z plamene a vmíchejte obě papriky – sladkou i pálivou (pokud používáte). Rychle promíchejte, aby se paprika nepřipálila a zhořkla.

  3. Zalijte a provařte: Zalijte jíšku hovězím vývarem. Důkladně promíchejte, aby se jíška rozpustila a nevytvořily se hrudky. Vraťte hrnec na sporák, přiveďte k varu a poté snižte plamen a nechte polévku probublávat zhruba 20 minut. Tím se chutě spojí a polévka zhoustne.

  4. Dršťky na scénu: Přidejte předvařené a nakrájené dršťky do polévky. Promíchejte a vařte, dokud se dršťky neprohřejí a nebudou měkké. Doba vaření závisí na tom, jak moc jsou dršťky předvařené. Obvykle stačí 10-15 minut.

  5. Dochuťte a podávejte: V závěru vaření přidejte prolisovaný česnek, majoránku, sůl a pepř dle chuti. Nezapomeňte ochutnat a případně dochutit. Vařte ještě 5 minut, aby se chutě propojily.

  6. Servírování: Dršťkovou polévku podávejte horkou. Pro dokonalý zážitek ji můžete ozdobit čerstvou majoránkou a přidat lžičku zakysané smetany nebo jogurtu.

Tipy a triky:

  • Kvalitní vývar: Základem dobré dršťkové polévky je kvalitní vývar. Pokud nemáte domácí, zvolte kvalitní vývar z kostky nebo bujón.
  • Intenzivní chuť: Pro intenzivnější chuť můžete do polévky přidat špetku drceného kmínu a lžičku mletého zázvoru.
  • Zahuštění: Pokud chcete polévku hustší, můžete jíšku zahustit trochou škrobu rozmíchaného ve studené vodě.
  • Variace: Do polévky můžete přidat i další zeleninu, jako je mrkev, petržel nebo celer.

Proč tento recept funguje:

Použitím předvařených drštěk se zkracuje doba přípravy na minimum. Důraz na kvalitní základ (vývar, sádlo) a správné dochucení zajistí autentickou chuť klasické dršťkové polévky. A díky jednoduchému postupu ji zvládne i začátečník.

Tak co, zkusíte si ji uvařit? Uvidíte, že dršťková polévka nemusí být strašák, ale naopak chutná a rychlá záležitost! Dobrou chuť!