Jak se dělá moravský vrabec?
Moravský vrabec se připravuje tak, že se maso nakrájí na kousky, osmahne na sádle s cibulí, česnekem, kmínem a solí. Poté se podlije vodou a peče v troubě. Po upečení se výpek zhoustne zaprášením moukou a krátce povaří.
Moravský vrabec: Tajemství šťavnatého pečeného masa s křupavou kůrčičkou
Moravský vrabec, navzdory svému názvu, nemá s opeřenci nic společného. Jde o tradiční český, konkrétněji moravský pokrm, který si získává srdce labužníků svou jednoduchostí a zároveň bohatou chutí. Základem je vepřové maso, ideálně plec nebo krkovice, které se peče dozlatova a výsledkem je šťavnatý vnitřek s křupavou kůrčičkou. Ačkoliv se recept může na první pohled zdát prostý, skrývá v sobě několik triků, které z obyčejného pečeného masa vykouzlí pravého Moravského vrabce.
Základem úspěchu je kvalitní maso. Vyberte si kus s vyšším podílem tuku, který se během pečení rozpustí a maso krásně provoní a zjemní. Maso nakrájejte na kostky o velikosti zhruba 3-4 cm. Nebojte se nechat na mase i kost, dodá pokrmu na intenzitě chuti.
Příprava začíná osmahnutím nadrobno nakrájené cibule na sádle. Sádlo dodá Moravskému vrabci typickou chuť a vůni, kterou jen těžko nahradíte jiným tukem. K osmahlé cibulce přidejte prolisovaný česnek, drcený kmín a sůl. Množství kmínu přizpůsobte své chuti, ale nebojte se ho použít štědře, je to klíčová ingredience.
Na rozpálené sádlo s cibulí, česnekem, kmínem a solí vhoďte nakrájené maso a ze všech stran ho opečte dozlatova. Opečení masa je důležité pro vytvoření křupavé kůrčičky. Poté maso podlijte vodou, tak aby bylo zhruba do poloviny ponořené.
Pekáč přikryjte poklicí a vložte do trouby předehřáté na 180°C. Pečte přibližně 1,5-2 hodiny, dokud maso není měkké. Během pečení maso občas obraťte a podle potřeby dolévejte vodu.
Po upečení maso vyjměte z pekáče a výpek zahustěte. Tradičně se používá zaprášení hladkou moukou, kterou rozmícháte v troše studené vody a za stálého míchání vlijete do výpeku. Pro modernější a lehčí variantu můžete použít i bramborový škrob. Výpek krátce povařte, dokud nezhoustne.
Moravský vrabec se tradičně podává s houskovým knedlíkem a zelím, skvěle se k němu hodí i bramborová kaše. Pro dokonalý gurmánský zážitek nezapomeňte na pořádnou porci šťavnaté omáčky. Dobrou chuť!
Tipy pro ještě lepší Moravský vrabec:
- Pro intenzivnější chuť můžete do pekáče přidat i bobkový list a nové koření.
- Experimentujte s druhy masa. Zkuste například vepřovou panenku nebo hovězí maso.
- Před podáváním posypte Moravského vrabce čerstvě nasekanou petrželkou.
- Zbytky Moravského vrabce můžete použít jako náplň do slaných koláčů nebo palačinek.
Návrh odpovědi:
Děkujeme, že jste přispěli! Vaše zpětná vazba je velmi důležitá pro zlepšení odpovědí v budoucnosti.