Kdy jet při zvracení na pohotovost?

0 zobrazení

Trvá-li zvracení u dítěte déle, doprovází-li ho malátnost, horečka, bolesti břicha či hlavy, nafouklé břicho, dechové obtíže, volejte ihned záchrannou službu. Méně závažné případy konzultujte s dětským lékařem, popřípadě telefonicky. Vždy sledujte hydrataci dítěte a stav se zhoršuje-li, neváhejte s kontaktem na lékaře.

Návrh 0 líbí se

Kdy už zvracení není jen „obyčejná“ nevolnost a je potřeba vyhledat pohotovost?

Zvracení, ať už u dětí nebo dospělých, je nepříjemná záležitost, která nás dokáže pořádně potrápit. Často se jedná o reakci na zkažené jídlo, cestovní nevolnost nebo součást virózy, které se dá zvládnout doma. Existují ale situace, kdy je zvracení signálem vážnějšího problému a je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Kdy tedy jednat rychle a zamířit na pohotovost?

Klíčové je sledovat doprovodné příznaky a celkový stav pacienta, obzvláště u dětí. Zde je několik varovných signálů, které by vás měly přimět k okamžitému volání záchranné služby:

  • Dlouhotrvající zvracení: Pokud zvracení trvá u dítěte (a to i u dospělého) déle než několik hodin a nic se neudrží, hrozí dehydratace a je potřeba to řešit s lékařem.
  • Zvracení v kombinaci s malátností a výraznou slabostí: Pacient je apatický, nereaguje, je unavený a ospalý.
  • Vysoká horečka: Zvracení doprovázené vysokou horečkou může signalizovat závažnou infekci.
  • Intenzivní bolesti břicha nebo hlavy: Silné a neustupující bolesti, zvláště pokud se objevují současně se zvracením, mohou být příznakem vážného onemocnění.
  • Nafouklé a bolestivé břicho: Nafouklé břicho spojené se zvracením může ukazovat na střevní obstrukci.
  • Dechové obtíže: Pokud má pacient problémy s dýcháním, dýchá ztěžka nebo je dušný, je nutné okamžitě volat záchrannou službu.
  • Zvracení krve nebo zelené žluči: Tyto barvy ve zvratkách jsou jasným signálem, že je něco v nepořádku a je potřeba lékařské vyšetření.
  • Příznaky dehydratace: U dětí je dehydratace obzvláště nebezpečná. Sledujte suché rty a jazyk, nedostatek slz při pláči, propadlou fontanelu (u kojenců), sníženou frekvenci močení a tmavou moč.

Méně závažné případy, které ale vyžadují konzultaci:

Pokud se nejedná o akutní stav, ale máte obavy ohledně zvracení, obraťte se telefonicky na svého dětského lékaře nebo praktického lékaře pro dospělé. Ten vám poradí, jak postupovat dál a zda je nutná osobní prohlídka.

Hydratace je klíčová!

Při zvracení je nejdůležitější dbát na dostatečný příjem tekutin. Dítěti (i dospělému) podávejte po malých doušcích rehydratační roztoky, vodu nebo slabý čaj. Vyhněte se sladkým nápojům, které mohou zvracení ještě zhoršit.

Závěr:

Zvracení samo o sobě nemusí být důvodem k panice. Důležité je sledovat doprovodné příznaky a celkový stav. V případě pochybností a při výskytu některého z výše uvedených varovných signálů neváhejte kontaktovat lékaře nebo rovnou záchrannou službu. Včasná a správná reakce může zachránit život.