Jak zachránit spalené jídlo?

14 zobrazení

Spálené jídlo se dá zachránit jen částečně. Lehce připálené pokrmy opatrně přendejte do čistého hrnce, vyhýbejte se míchání, aby se připálenina nerozšířila. Silně připálené jídlo je již nezáchranné a je potřeba ho vyhodit. Prevence je lepší než léčba – sledujte jídlo při vaření a používejte vhodné nádobí.

Návrh 0 líbí se

Zachraňte spálené jídlo (pokud je to ještě možné)

Spálené jídlo – noční můra každého kuchaře. Vůně připáleniny se vkrádá do kuchyně a slibuje jen zklamání. Ale než se s hořkým pocitem rozloučíte s večeří, zkuste ještě jednu šanci na záchranu. Možnost úspěchu však záleží na stupni spálení.

Lehce připálená katastrofa: Pokud se jedná o lehké připálení, například jen na dně hrnce, ještě není vše ztraceno. Klíčem k úspěchu je opatrnost a rychlý zásah. V žádném případě nemíchejte! Mícháním se připálenina jen rozptýlí a jídlo bude hořké. Místo toho se pokuste jídlo co nejšetrněji přendat do čistého hrnce. Použijte širokou stěrku, aby se minimalizoval kontakt s připáleným dnem. Ideální je použít dvě stěrky, s jednou jídlo opatrně zvedněte a druhou jej opatrně podržte.

Po přendání do čistého hrnce můžete zkusit improvizovat. Často pomůže přidat trochu tekutiny – vývaru, vody, mléka, záleží na druhu pokrmu. Tekutina pomůže snížit koncentraci hořké chuti. V případě polévek nebo omáček může lehké dosolení a opepření zázrakem zakrýt zbytkovou pachť připáleniny.

Když už je to opravdu špatné: Pokud je jídlo silně připálené, provoněné výraznou hořkou vůní a zbarvené do tmavohněda až černého odstínu, je čas se s ním rozloučit. Nebuďte hrdinové, šance na záchranu jsou minimální. Konzumace silně připáleného jídla může být zdraví škodlivá. Vyhoďte ho a věnujte se raději prevenci.

Prevence je nejlepší recept: Spálené jídlo se nejlépe vyhne tím, že se mu vůbec nedovolíme vzniknout. Zde je pár tipů, jak tomu předejít:

  • Sledování jídla: Neodcházejte od sporáku, zvlášť při přípravě pokrmů, které se snadno připálí.
  • Vhodné nádobí: Používejte kvalitní nádobí s rovnoměrným rozvodem tepla. Hrnec s poškrábaným dnem je rizikový faktor.
  • Nízká teplota: Je lepší vařit při nižší teplotě déle, než na vysoké teplotě krátce.
  • Nepřeplňujte hrnec: Plný hrnec se zahřívá nerovnoměrně a snadněji se připálí.
  • Správné množství tuku/oleje: Příliš málo tuku může vést k připálení, ale i naopak příliš mnoho může vést k nadměrnému smažení a poškození jídla.

Pamatujte, že prevence je vždy nejlepší cestou. Ale i když se vám jídlo připálí, nepropadejte panice. S trochou štěstí a šikovnosti se dá i lehce spálená katastrofa alespoň částečně zachránit.