Co je potřeba k řízení vlaku?

9 zobrazení

Řízení vlaku vyžaduje licenci a osvědčení strojvedoucího. Licenci uděluje Drážní úřad uchazečům starším 20 let s potřebným školením. Osvědčení se získává následně po praktické přípravě u dopravce.

Návrh 0 líbí se

Vládce ocelových draků: Co obnáší práce strojvedoucího?

Řízení vlaku je pro mnohé z nás splněným dětským snem. Kdo by si nechtěl alespoň na chvíli zkusit ovládat mohutného ocelového obra? Realita je však o poznání složitější a stát se strojvedoucím vyžaduje notnou dávku zodpovědnosti, znalostí a fyzické i psychické odolnosti.

Cesta za snem začíná splněním základních podmínek – dosažením věku 20 let a absolvováním předepsaného školení s následnou zkouškou u Drážního úřadu. Ten uchazečům po úspěšném složení zkoušky uděluje licenci strojvedoucího.

Získání licence však není konečnou stanicí. Budoucí strojvedoucí musí následně projít praktickou přípravou u vybraného dopravce, během níž zdokonaluje své dovednosti pod dohledem zkušených kolegů. Teprve po úspěšném zakončení této fáze získává osvědčení strojvedoucího a může se vydat na koleje s cestujícími či nákladem.

Práce plná výzev a zodpovědnosti

Práce strojvedoucího není jen o “točení volantem”. Vyžaduje komplexní znalost tratě, signalizace, drážní předpisů a technických parametrů lokomotivy. Strojvedoucí musí být schopen reagovat na nepředvídatelné situace, komunikovat s výpravčím i ostatními složkami provozu a v případě potřeby zajistit bezpečnost cestujících.

Více než jen řemeslo

Profese strojvedoucího je v dnešní době spíše posláním. Vyžaduje od svých nositelů kromě odborných znalostí i velkou dávku odpovědnosti, pozornosti, trpělivosti a schopnosti pracovat pod tlakem. Odměnou jim pak budiž nezastupitelná role v systému dopravy, ale i neopakovatelný pocit z řízení mohutného stroje, který spojuje lidi a místa.