Jak tvořit minulý čas v angličtině?
Minulý čas v angličtině se tvoří přidáním koncovky -ed k základnímu tvaru slovesa. U některých sloves se zdvojuje poslední souhláska, například played z play. Příklady: We played football a The bus stopped.
Minulý čas v angličtině: Více než jen -ed
Minulý čas v angličtině, označující akci, která se stala v minulosti, se zdá na první pohled jednoduchý. Přidání koncovky “-ed” k základním tvarům sloves – to je snadné, že? Ano, ale jen do určité míry. Tento zdánlivě jednoduchý systém skrývá několik důležitých nuancí, které je potřeba pochopit pro správné užívání minulého času.
Pravidelná slovesa a koncovka -ed:
Ano, pro většinu sloves, tzv. pravidelných sloves, je tvorba minulého času skutečně snadná. Stačí přidat koncovku “-ed”. Příklady: walked (chodil), worked (pracoval), played (hrál). V tomto případě je důležité si uvědomit i výslovnost:
- -ed se vyslovuje jako /t/ po neslabičných souhláskách (např. looked /lukt/).
- -ed se vyslovuje jako /d/ po samohláskách a znělých souhláskách (např. played /plejd/).
- -ed se vyslovuje jako /ɪd/ po sykavkách (např. washed /woʃt/).
Nepravidelná slovesa: výjimky z pravidla:
Zde se situace komplikuje. Angličtina obsahuje značný počet nepravidelných sloves, která netvoří minulý čas přidáním “-ed”. Pro tato slovesa je nutné se naučit jejich minulý tvar zpaměti. Příklady jsou známé: go – went (jít – šel), see – saw (vidět – viděl), eat – ate (jíst – jedl), be – was/were (být – byl/byli). Seznam nepravidelných sloves je poměrně rozsáhlý, ale s pravidelným procvičováním se dá zvládnout. Mnoho online zdrojů a učebnic nabízí přehledy těchto sloves.
Zdvojení souhlásek:
U některých sloves, a to jak pravidelných, tak i u některých nepravidelných, dochází ke zdvojení poslední souhlásky před přidáním “-ed”. To se děje tehdy, když je před koncovkou -ed krátká slabika končící jednou souhláskou. Příklad: stop – stopped, plan – planned.
Změny hláskování:
Další záludností je změna hláskování před přidáním “-ed”. U sloves končících na -e se tato -e obvykle vynechává. Příklad: love – loved. U sloves končících na -y se tato -y mění na -i. Příklad: study – studied.
Závěr:
Tvorba minulého času v angličtině není jen o jednoduchém přidání “-ed”. Je to komplexnější proces zahrnující znalost pravidelných a nepravidelných sloves, zvláštností v hláskování a výslovnosti. Pravidelné procvičování a používání minulého času v kontextu je klíčem k jeho zvládnutí. Nebojte se využívat slovníky a online zdroje, které vám pomohou s nepravidelnými slovesy a s výjimkami z pravidel.
#Angličtina#Gramatické Časy#Minulý ČasNávrh odpovědi:
Děkujeme, že jste přispěli! Vaše zpětná vazba je velmi důležitá pro zlepšení odpovědí v budoucnosti.