Jaký i se píše?

0 zobrazení

Po měkkých souhláskách (c, č, j, ď, ť, ň, ř, š, ž) píšeme vždycky „i. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme „y. U d, t, n se řídíme výslovností – „di, ti, ni jsou měkké, „dy, ty, ny tvrdé.

Návrh 0 líbí se

Jaký “i” se píše? Rozluštění hádanky českého pravopisu

Otázka, kdy se píše “i” a kdy “y” po souhláskách, patří k nejčastějším trápením českých žáků i dospělých. Na první pohled se zdá pravidlo jednoduché, ale zdání klame. Mnoho výjimek a nuancí činí z této oblasti pravopisu skutečný oříšek. Tento článek se pokusí objasnit toto téma srozumitelně a bez zbytečného zmatení.

Základní pravidlo se týká měkkých a tvrdých souhlásek. Zjednodušeně řečeno, po měkkých souhláskách píšeme vždy “i”. To zahrnuje souhlásky: c, č, j, ď, ť, ň, ř, š, ž. Příklady: cihla, číselník, jídlo, ďábel, ťava, ňadra, říše, šiška, židle. V těchto případech je pravidlo nekompromisní – žádné výjimky se zde nevyskytují.

Složitější je to s souhláskami tvrdými. Základní pravidlo zde zní: po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r) píšeme “y”. Příklady: chyba, kůň, hra, ryba. Zde je však nutné zdůraznit důležitou výjimku:

Souhlásky d, t, n představují zvláštní případ. Zde se neřídíme striktně tvrdostí či měkkostí souhlásky, ale výslovností. Pokud je výslovnost měkká, píšeme “i”: dílo, tím, nízký. Pokud je výslovnost tvrdá, píšeme “y”: dým, týden, nyní. Rozlišování je zde klíčové a vyžaduje cit pro češtinu. Pomoci si můžeme i rozborem slova – “dílo” je příbuzné s “dílo,” kde slyšíme měkkou výslovnost, zatímco “dým” nemá příbuzný výraz s měkkou výslovností.

Kromě výše uvedených pravidel existují i slova, která se řídí tradičním zápisem a nedají se jednoduše zařadit do výše uvedených schémat. Tyto výjimky je nutné se naučit nazpaměť, protože se neřídí žádným jednoduchým pravidlem. Příkladem takového slova je například “lýko”.

Shrnutí: I když se pravidlo “i” po měkkých a “y” po tvrdých souhláskách zdá být jednoduché, je nutné se zaměřit na výjimky a především na výslovnost u souhlásek d, t, n. Praktické cvičení a čtení jsou nejlepší cestou k zvládnutí této oblasti českého pravopisu. Nebojte se používat slovník, který je v tomto případě vaším spolehlivým pomocníkem.