Kdy psát čárku mezi přídavnými jmény?

1 zobrazení

Čárka odděluje přívlastky volné, které vysvětlují nebo doplňují podstatné jméno, a lze je vynechat bez změny významu věty. Přívlastky těsné, specifikující podstatné jméno a nezbytné pro jeho přesný význam, se čárkou neoddělují. Vyjmutí těsného přívlastku změní smysl věty.

Návrh 0 líbí se

Tajemství čárky mezi přídavnými jmény: Volné versus těsné

Používání čárky mezi přídavnými jmény je častým zdrojem gramatických pochybností. Nejedná se o jednoduché pravidlo typu “vždycky/nikdy”, ale spíše o pochopení vztahu mezi přídavnými jmény a podstatným jménem, které upřesňují. Klíčem k pochopení je rozlišení mezi přívlastky volnými a přívlastky těsnými.

Přívlastky volné (souřadné): Tyto přívlastky představují nezávislé charakteristiky podstatného jména. Lze si je představit jako samostatné věty, které by se daly o podstatném jménu říct zvlášť. Mezi volné přívlastky se čárka vždycky píše.

Příklad: Měl jsem krásný, červený automobil.

V tomto případě můžeme říct “Měl jsem krásný automobil” a “Měl jsem červený automobil” – obě věty dávají smysl samostatně. “Krásný” a “červený” jsou tedy volné přívlastky, oddělené čárkou. Další příklad: “Prostorný, světlý a útulný byt” – každý přívlastek popisuje byt samostatně.

Přívlastky těsné (podřadné): Tyto přívlastky jsou s podstatným jménem úzce spjaty a vytvářejí s ním jednotný význam. Vyjmutí těsného přívlastku zásadně mění smysl věty, nebo ji činí nesrozumitelnou. Mezi těsné přívlastky se čárka nepíše.

Příklad: Viděl jsem starý dřevěný stůl.

Zde “starý” upřesňuje “dřevěný stůl” – “starý” není samostatný popis stolu, ale součást jeho přesnější charakteristiky. Výraz “dřevěný stůl” by bez “starý” označoval jiný typ stolu. Další příklad: “Modré hedvábné šaty” – “hedvábné” upřesňuje druh šatů, “modré” upřesňuje jejich barvu. Zde je “modré” blíže k “hedvábné šaty” než k podstatnému jménu “šaty” samostatně.

Obtížné případy:

Někdy je rozlišení mezi volnými a těsnými přívlastky obtížné. Závisí to na kontextu a na interpretaci. Například: “Malý, hnědý pejsek” – možná volné přívlastky, ale mohly by být i těsné, pokud je důležitá kombinace malé velikosti a hnědé barvy.

Závěr:

Správné používání čárky mezi přídavnými jmény vyžaduje pochopení vztahu mezi přívlastky a podstatným jménem. Zaměřte se na význam a zkuste věty rozdělit na samostatné výpovědi. Pokud výpovědi dávají smysl i odděleně, jedná se o přívlastky volné a čárku je nutné použít. Pokud ne, jedná se o přívlastky těsné a čárku nepoužíváme. V případě nejistoty je vhodné větu přepsat tak, aby byla jednoznačnější.